Pozorište

Filtering by: Pozorište

PREDSTAVA "MAŠINA" BOJANE ROBINSON
Oct
30
8:00 PM20:00

PREDSTAVA "MAŠINA" BOJANE ROBINSON

  • Centar za kulturnu dekontaminaciju (map)
  • Google Calendar ICS

Centar za kulturnu dekontaminaciju 20:00

“Mašina” Bojane Robinson

Produkcija: Institut za savremenu umetničku praksu i teoriju 0.1

Koprodukcija: Cankarjev dom

Partneri: Društvo za umetnost i kulturu 47, Vrhnika, DUM - društvo umetnika, Ljubljana, Društvo za kulturnu produkciju i afirmaciju umetničkih procesa NAGIB, Maribor

Predstava Mašina je duet Bojane, koreografkinje i izvođačice, i aparata za disanje koji njena ćerka povremeno koristi. Iako je uređaj prisutan zbog zdravstvenog stanja deteta, autorka istražuje svoj lični odnos prema tehnološkom uređaju, koji indirektno i direktno utiče na život autorke.

Autorka preispituje prirodu mašine, kako ona postaje subjekt same predstave i kako se odnos između uređaja i čoveka manifestuje u izvođačkom polju.

View Event →
EX/ODUS RADOSTI NA SCENI MATA MILOŠEVIĆ NA FDU
Apr
30
7:00 PM19:00

EX/ODUS RADOSTI NA SCENI MATA MILOŠEVIĆ NA FDU

FAKULTET DRAMSKIH UMETNOSTI

Bulevar umetnosti 20

Početak u 19 časova

Ulaz slobodan

Predstava “Eks/odus radosti” je na prvi pogled još jedna u nizu brojnih teatarskih refleksija na temu migrantske problematike. Unikatna je jer opisuje sudbinu žene, obrazovane i rafinirane umetnice koja u tuđini priželjkuje progres i uspeh. Da li je na tom putu privilegovana?

“Eks/odus radosti” je muzičko pozorišna freska kako je naziva Maja Gal Štromar (eks/migrantkinja) u dinamičnoj režiji Eve Hribernik (migrantkinja) nastala po dnevniku mega migrantkinje Jelene Sušnik.

Na sceni je i ansambl koji predstavu uobličava muzikom Nataše Bogojević (prekookeanska migrantkinja).

Predstava “Eks/odus radosti” je tragikomična slika naših malih sudbina, prividne slobode, ženskih prava i suštinskih međusobnih razlika.

Mi – DOMAĆI i ONI- MIGRANTI. Hteli- ne hteli udruženi na životnom putu nalaženja sreće i sopstvenog napretka.

Eva Hribernik, režija

Maja Gal Štromar, dramatizacija i ples

Jelena Susnick, dirigent i autor predstave

Vanja Iva Kretič, glumica

Katja Konvalinka, sopran

Mitja Simič, muški glas

Logan Susnick, muški glas

Peter Jud, violina

Ema Krečić, violončelo

Luka Železnik, flauta

Urška Sikovček, klarinet

Urška Zupan, klarinet

Darja Mlakar Maležič, klavir

Muzika : Nataša Bogojević

View Event →
PLESNA PREDSTAVA "GRAND HOTEL" SA MOJCOM MAJCEN U GLAVNOJ ULOZI
Feb
9
7:30 PM19:30

PLESNA PREDSTAVA "GRAND HOTEL" SA MOJCOM MAJCEN U GLAVNOJ ULOZI

  • Opera & Theatre MADLENIANUM (map)
  • Google Calendar ICS

GRAND HOTEL

Plesna predstava u koreografiji Aleksandra Ilića i režiji Aleksandra Nikolića

Sreda, 9. april 2022. u 19:30 časova



 

U Operi i teatru Madlenianum priprema se savremeni plesni komad pod naslovom Grand Hotel, koji će svoju premijeru imati na Velikoj sceni u četvrtak, 1. aprila 2021. od 19 časova, a prva repriza je 16. aprila. Ova nesvakidašnja predstava, u koreografiji Aleksandra Ilića i režiji Aleksandra Nikolića, ne prati ilustrativno istoimeni film, već se bavi vremenom, preispitivanjem likova zatvorenih u prostoru jednog hotela. Situacija koje smo i sami bili svedoci tokom dana izolacije. Šta bi se dogodilo kada bi vreme i prostor mogli da se vrate unazad? Kada bismo propustili neki susret i kada nikada ne bismo sreli najboljeg prijatelja, oca, ljubavnicu? – pita se reditelj predstave Aleksandar Nikolić. Muziku predstave je uradila Ana Krstajić; scenografiju Žorž Draušnik, a kostim Aleksandra Karović. Igraju Mojca Majcen, Branko Mitrović, Jakša Filipovac i Ognjen Vučinić.

Vreme je neuhvatljivo, nepovratno, ponekad surovo, konfuzno, tačno i netačno. U Grand Hotelu vreme je zaustavljeno u lepoti, zavodljivosti i erotici likova.

Veliki doprinos dali su igrači koje smo, uz sve prepreke trenutne pandemije, uspeli da okupimo u Beogradu. Svakako bih dodao i originalnu antikvitentnu scenografiju koja je i sama izvođač ove savremene plesne produkcijeI u ovom projektu nastavljam saradnju sa Mojcom, Brankom i Jakšom koja je do sada uvek rezultirala uspešnim predstavama podjednako kod nas i regionu. Svaki put smo doneli novo izazovno stilizovano koreografsko rešenje. Neki drugačiji provokativni plesni teatar. Zajedno smo sazrevali i stvorili jedan poseban odnos, što je u današnje vreme jako teško izgraditi. Smatram da su sazreli i pozicionirali se kao vrlo kvalitetni umetnici, što o njima govore i njihovi samostalni projekti. Velika mi je čast da nam se u Grand Hotelu priključio isto tako sjajan igrač, pedagog i koreograf Ognjen Vučinić iz Hrvatske. Njihova hrabrost a u isto vreme poverenje u mene, publiku će u isto vreme nasmejati, provocirati i na kraju zapitati da promisle o svojim sopstvenim osećanjima. Svako od njih će svojim smislom za vreme i prostor doprineti kompoziciji ovog dela. – navodi koreograf, Aleksandar Ilić.

Pored sjajnih igrača u ovoj novoj, drskoj, zavodljivoj predstavi slučajni gosti Grand Hotela su i grupa statista koje predstavlju naše podsvesti ili vreme. Postojanje možemo da predstavimo kao koordinatni sistem: jedna beskonačna prava je vreme, druga beskonačna prava je mesto. Naš život je jedna jedina tačka u kojoj se te dve beskrajne prave susreću. Postojimo samo sada i ovde, tu smo samo privremeno, kao gosti velikog hotela. Cela ljudska vrsta je za nas samo naš brat, naša prijateljica, majka, ljubavnik, neprijatelj, poznanik - zapravo samo tih nekoliko desetina ljudi koji su u isto vreme slučajno gosti istog Grand Hotela koji je život sam – kaže reditelj predstave, Aleksandar Nikolić.

Projekat je koprodukcija Opere i teatra Madlenianum i Udruženja profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije, a podržali su ga Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Ministarstvo kulture Slovenije, Ambasada Republike Slovenije u Beogradu, Festival Velenje, Mestna Občina Celje, Javni sklad republike Slovenije za kulturne dejavnosti i Institut za umetničku igru.

View Event →
PLESNA PREDSTAVA IZ DVA DELA ZA DECU I ODRASLE U ČAST OBELEŽAVANJA 100 GODIŠNJICE SMRTI SLOVENAČKOG KOMPOZITORA JOSPIA IPAVCA
Feb
8
8:00 PM20:00

PLESNA PREDSTAVA IZ DVA DELA ZA DECU I ODRASLE U ČAST OBELEŽAVANJA 100 GODIŠNJICE SMRTI SLOVENAČKOG KOMPOZITORA JOSPIA IPAVCA

  • Malo pozorište "Duško Radović" (map)
  • Google Calendar ICS

RE:start

Kompozitor: Josip Ipavec

Koreograf: Gjergj Prevazi

Svetlo: Aleksander Plut

 

Možiček

Kompozitor: Josip Ipavec

Koreograf: Aleksandar Ilić

Dramaturgija: Nuša Komplet Peperko

Scenografija: Matija Kovač

Kostim: Aleksandra Karović

Svetlo: Aleksander Plut

 

Fotografije: Rok Deželak

 

Uloge:

RE:start

 

Igrači:

Mojca Majcen

Branko Mitrović

Jakša Filipovac

 

Muzičari:

Iztok Kocen (klavir)

Uroš Bičanin (violina)

Zoran Bičanin (violina)

Miha Firšt (kontrabas)

 

Možiček

Igrači:

Mojca Majcen

Patricija Crnković

Branko Mitrović

Jakša Filipovac

 

Muzičari:

Iztok Kocen (klavir)

Uroš Bičanin (violina)

Zoran Bičanin (violina)

Miha Firšt (kontrabas)

 

Uzrast: 11+

Trajanje: 75'

Autor: Josip Ipavec

Scena: Večernja/Tinejdž scena

 

Plesna predstava iz dva dela za decu i odrasle

U čast obeležavanja 100 godišnjice smrti slovenačkog kompozitora Jospia Ipavca

 

 

 

 

Možiček u izvođenju četiri igrača iz Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine (Mojca Majcen, Patricija Crnkovič, Branko Mitrović i Jakša Filipovac) i četiri muzičara (Iztok Kocen, Zoran Bičanin, Uroš Bičanin i Miha Firšt) ostaje verna muzičkoj partituru i originalnoj poruci baleta, koji se u libretu zasniva na tradiciji commedie dell'arte i odnosu mladih lјubavnika (Kolombina i Harlekin) i roditelјa (Pjero i Pjereta). „U savremenoj postavci ovog baleta, ovog puta u koreografiji Aleksandra Ilića, koreografija se bazira na ponuđenoj dihotomoji odnosa mlađi - stariji, ali se taj odnos vremenom umnožavao, gde smo došli do  dihotomije – danas.  Originalni libreto Ipavca, kada Harlekin oživlјava iz muške lutke, takođe nudi dihotomiju između stvarnog i nadrealnog, a u želјi za novim, drugačijim srećnim krajem pretvara nas u beskrajne mogućnosti, ono što može kraj ovog baleta i biti i biti.“

 

Ilić je istakao komunikativan teatarski pristup koji poziva muzičare na plesnu scenu i plesače u orkestar, živu scenografiju Matije Kovača, koja prostor deli na snove i stvarnost te živopisne kostime Aleksandre Karović, koji uklјučuju i mnogo rekvizita i dupliranih elemenata ( ruke, srce, cveće…). Ilić ističe, da na kraju ipak „lјubav uvek pobedi“.

 

Kao uvod u centralni deo poslužiće tri plesne minijature sa tri kratke kompozicije Josipa Ipaveca (Skerco, Triglavska koračnica i Ave Maria), koje je priredio albanski koreograf Gjergj Prevazi. Kako je Prevazi istakao, vodeći princip njegovog rada bio je RE: start, novi početak, koji se bavi istorijskom perspektivom Ipavecovih kompozicija danas, tako i novim početkom u ostatku sveta izazvanom epidemijom.

 

Pretpremijera predstave je izvedena 2. decembra prošle godine u Domu Kulturę Velenje a premijera 27. decembra 2021. godine u Slovenskom lјudskom pozorištu Celјe.

 

Iz kritike:

Plesna kompozicija Re-Start se ispostavlјa kao simpatičan uvod u baletsku priču; to je i slikovita metafora na temu odrastanja, sa duhovito obeleženim pozicijama odmeravanja snaga, ponavlјanjem neuspelog starta i borbom za prestižan cilј, sve dok junaci ne budu savladani, ili završe trening usmeren ka želјenom cilјu.

 

Umetnički pristup ka sadržaju i fabulama četvorice glavnih aktera baleta Možiček je duhovit, koreografski bogato iscrtan u kombinaciji neverbalne komunikacije u igri pantomime koja blista u kolažu sa modernom plesnom formom.

 

Balet Možiček u izvođenju Balkan Dance Project-a otvara vrata plesnom stvaralaštvu, uklјučujući i sadržajne komplikacije u svetlu savremenih dana, kada lјubavne avanture mogu biti beskrajan dramatični izvor mladalačkih i rastućih srčanih priča, uklјučujući skrivene emocije i strah od nepoznatog. I upravo je to čar kratke plesno -muzičke jednočinke Možiček, koja je uvek iznova aktuelna, zapravo večna u tkanju sadržaja o odrastanju.

 

(Parada plesa, Daliborka Podboj)

 

Iz kritike:

Prevazijev koreografski jezik je izuzetno težak i složen, zasnovan na neprestanim pokušajima i greškama, istrajnosti i očaju koji kroz grčeve i talase dopire do gledaoca, posebno do kičme, koja je izvor drhtanja celog tela i odašilјanja impulsa u širi prostor. Plesači Branko Mitrović i Jakša Filipovac, izuzetno uigrani plesni par, demonstrirali su beskrajne mogućnosti lјudskog tela u ispolјavanju unutrašnjih zbivanja. U svojim „restartovima” neprestano su pokušavali da pronađu odgovore ko su i šta su, da li su dva nezavisna entiteta ili prepleteni, nadređeni i podređeni, možda razdvojeni, ali pomažu jedni drugima. Ništa manje profesionalan i eklektičan bio je i ples Mojce Majcen. Troje plesača internizovali su koreografiju do te mere da je postala deo njihovog umetničkog prisustva.

 

Ilićeva koreografija stilski je nastavila put RE: starta, ali u mnogo lakšem duhu i sa većom dinamikom među izvođačima. Ako su igrači u prvom delovali kao slike lutaka napunjenih helijumom koje se nekontrolisano njišu u vazduhu, pokreti u Ilićevoj koreografiji najavlјivali su drvenastost lutaka, koja je postepeno oživlјavala u likovima Harlekina, Pjerote, Kolombine i Pjerote. Kao glumci pantomime, na scenu su se uklјučili i muzičari koji su na svoj način doprineli osećaju konfuzije oko lјubavnog trougla.

 

Dodatnu vrednost predstavlјao je kamerni orkestar, koji je plesačima omogućio direktan kontakt sa muzikom: ples nastaje iz muzike, a muzika dolazi iz plesa. Zanimlјivo je kako se Ipavecova muzika spojila sa scenskim dešavanja, za šta zasluge treba pripisati i Iztoku Kocenu, koji je bio povezujuća nit između uvertire RE: start i Možička. Nјegovom verbalnom vezom, pantomimom i klavirskom muzikom, predstave su oživele kao celina i podsetile publiku da je commedia dell arte umetničko delo i da je njena poruka presudna.

 

(SICIG; Olјa Ilić)

 

Produkcija Balkan Dance Project u koprodukciji Hiše Kulture Celјe, Festivala Velenje i Udruženja profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije.

 

 

View Event →
PREDSTAVA "PLJUČA" MLADOG SLOVENAČKOG REDITELJA ŽIGE DIVJAKA, U PRODUKCIJI DRAME SNG IZ LJUBLJANE NA BITEFU
Sep
15
to Sep 17

PREDSTAVA "PLJUČA" MLADOG SLOVENAČKOG REDITELJA ŽIGE DIVJAKA, U PRODUKCIJI DRAME SNG IZ LJUBLJANE NA BITEFU

PLUĆA

Tekst:   Dankan Makmilan

Režija: Žiga Divjak

Produkcija: Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana (SNG Drama Ljubljana), Ljubljana, Slovenija 

IZVOĐENJA

15.sep | 20:00

16.sep | 20:00

Mesto: Bitef teatar

Problematizovanje ekoloških izazova današnje civilizacije zaokružuje, na 54/55. Bitefu, predstava „Pluća“ slovenačkog reditelja Žige Divjaka, rađena po komadu savremenog engleskog pisca Dankana Makmilana. Ova drama o izazovima s kojim se suočavaju ljubavni parovi danas, pokreće i jedno, na prvi pogled apsurdno, ali legitimno ekološko i etičko pitanje. Da li treba rađati decu u prenaseljenom svetu, u kome svako biće stvara velike količine ugljen-dioksida, ali i svetu u kome ga očekuju ozbiljne egzistencijalne muke s mogućim tragičnim ishodom: ekološke katastrofe, pandemije, ekonomski i socijalni kolaps. Ova minimalistička predstava, zasnovana na odličnoj igri dvoje mladih glumaca i znakovitom rediteljskom i scenografskom rešenju prostora, upoznaje nas sa Žigom Divjakom, novim imenom slovenačke režije, a na osnovu njegovih stvaralačkih potencijala, može se reći i evropske (takvo upoznavanje takođe je jedna od važnih misija Bitefa).

Program
Glavni program

Trajanje
1č 25’ (bez pauze)

Režija:
Žiga Divjak

Prevod:
Tina Mahkota 

Producent:
Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana (SNG Drama Ljubljana), Ljubljana, Slovenija 

Dramaturg:
Eva Kraševec

Scenograf:
Igor Vasiljev

Kostimograf:
Tina Pavlović

Jezički konsultant:
Tatjana Stanič

Kompozitor:
Blaž Gracar

Dizajneri svetla:
Žiga Divjak, Vlado Glavan, Igor Vasiljev

Igraju:
Nina Ivanišin, Vito Weis

Menadžer turneje:
Jernej Pristov

Asistent inspicijenta i majstora zvuka:
Primož Klavs

Majstor svetla:
Vlado Glavan 

Rekviziter:
Andrej Cerar 

Majstor scene:
Aleš Plut 

Asistent majstora scene:
Alen Beniš 

Vođa tehnike:
Alain Frank, Kulise i kostimi su nastali u Gledališkom ateljeu Ljubljana 

Fotografija:
Peter Uhan / SNG Drama Ljubljana

O predstavi

Mladi par stoji na kasi u Ikei kad on iznebuha predloži da imaju bebu. Ona je zatečena. Njegovo pitanje izaziva lančanu reakciju jer ona uopšte nije spremna na to. Šta nosi budućnost? Da li će morati da promene način života? Kako, kada i gde se, uopšte, započinje takva jedna diskusija? Nastupa razmena ideja koja rezultira potvrdnim odgovorom. Ona kaže „da“. Ali to je tek početak komada.

Komad Pluća, čija je praizvedba bila 2011, a objavljen je 2012, na surovo iskren način obrađuje savremenu ljubavnu priču dvoje tridesetogodišnjaka koji žive u stalnoj neizvesnosti, neprekidno preispitujući svoj sistem vrednosti i ispunjavajući lične ambicije. Kako osnovati porodicu ako je najpre neophodno završiti studije i ostvariti uspešnu karijeru? Kako se na najbolji mogući način brinuti o detetu, a usput ne izgubiti sebe? Da li je društveno prihvatljivo uopšte razmatrati da se dete donese na svet u kom vladaju politički nemiri i globalno zagrevanje? Pitanja se ispaljuju rafalnom paljbom, stvarajući hiperrealistični dijalog i prikazuju složen odnos između dvoje ljudi koji su se neočekivano našli na važnoj životnoj prekretnici.

O autorima

DANKAN MAKMILAN važi za jednog od najintrigantnijih autora savremene britanske drame. On je dramski pisac, pozorišni reditelj i izvođač, koji radi u pozorištu, na filmu i na televiziji (uglavnom za Bi-Bi-Si). Njegovi najpoznatiji komadi su Lungs, zatim People, Places and Things i Every Brilliant Thing, a za scenu je, zajedno sa Robertom Ajkom, adaptirao i režirao roman 1984. Džordža Orvela. Njegove komade često režira Kejti Mičel. Mnogi veliki Makmilanovi komadi bave se savremenim socio-političkim temama: komad Pluća preispituje pitanje roditeljstva, People, Places and Things zavisnost i oporavak, dok se Every Brilliant Thing bavi temama suicidalnosti. Komad Pluća je 2013. dobio nagradu za najbolji novi komad na Of Vest end avords.
Makmilan je postao poznat kroz takmičenje „Brantvud plejrajting“ u Pozorištu Mančester rojal ikščejndž, osvojivši dve nagrade na prvoj godini za komad Monster, koji je takođe nominovan za TMA nagradu za najbolji novi komad i nagradu Mančester ivning njuza za najbolji novi komad.

 

ŽIGA DIVJAK se prevashodno posvetio autorskom pozorištu već tokom studija pozorišne režije na ljubljanskoj Akademiji za pozorište, radio, film i televiziju. Za studentsku trilogiju pod nazivom Tik pred revoluciju dobio je Prešernovu nagradu. Po diplomiranju, režirao je autorski projekat Čovek koji je gledao svet u Mladinskom gledališču, za koji je dobio Borštnikovu nagradu za najbolju režiju, dok je glumački ansambl nagrađen Borštnikovom nagradom za glumu (Mariborski pozorišni festival, 2017). Tokom sezone 2017/18, bio je deo projekta „Nju post rezidensi“, u okviru kog je osmislio i režirao još jedan autorski projekat: 6, koprodukciju Mladinskog teatra i Maska Ljubljana, koji je na Mariborskom pozorišnom festivalu osvojio granpri. Za komad Sedam dana, nastao u saradnji sa Katarinom Morana, u produkciji sa Mestnim gledališčem ljubljanskim, dobio je Nagradu „Slavko Grum“ na 50. nedeljama slovenačke drame (Kranj, 2020). Dvadesetosmogodišnji Žiga Divjak se pozorišnoj publici predstavio kao reditelj koji, vođen snažnim osećajem za društvene i ljudske nepravde, preispituje strukturu sveta i slovenačkog društva na osnovu dokumentarnog materijala, pogotovo u onim dimenzijama koje definišu razmišljanja i živote ljudi.


IGOR VASILjEV rođen je 1973. u Puli. Master studije iz oblasti scenografije završio je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Radeći kao scenograf u raznim vrstama izvođačkih umetnosti i kao istraživač u oblasti grafičkog dizajna i digitalnih medija, kreirao je scenografije za preko sedamdeset predstava u regionu (Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Slovenija), kao i u nekoliko evropskih pozorišta (Velika Britanija, Danska, Austrija), i festivala (Edinburški festival, Tašenoper festival Salcburg, itd.). Jedan broj njegovih scenografija predstavljen je 2015. godine u knjizi Spectacular! Stage Design. Igor Vasiljev je osvojio nagradu za najbolju scenografiju Assitej festivala u Čakovcu, i „Naj, naj, naj“ festivala u Zagrebu, 2015. i 2018. godine; godišnju nagradu ULUPUDS-a za scenografiju 2011. godine, priznanje za scenografiju na YUSTAT bijenalu scenografije, kao i godišnju nagradu za scenografiju Malog pozorišta „Duško Radović“. Izlagao je i na Praškom kvadrijenalu scenskog dizajna i scenskog prostora, PQ99. Zajedno sa Petrom Berg, vodi „Aber Dabei“, međunarodni kolektiv izvođačkih umetnosti sa sedištem u Danskoj.

View Event →
PLESNA PREDSTAVA GRAND HOTEL U TEATRU MADLENIANUM
Apr
16
7:00 PM19:00

PLESNA PREDSTAVA GRAND HOTEL U TEATRU MADLENIANUM

GRAND HOTEL

Plesna predstava u koreografiji Aleksandra Ilića i režiji Aleksandra Nikolića

 

U Operi i teatru Madlenianum priprema se savremeni plesni komad pod naslovom Grand Hotel, koji će svoju premijeru imati na Velikoj sceni u četvrtak, 1. aprila 2021. od 19 časova, a prva repriza je 16. aprila. Ova nesvakidašnja predstava, u koreografiji Aleksandra Ilića i režiji Aleksandra Nikolića, ne prati ilustrativno istoimeni film, već se bavi vremenom, preispitivanjem likova zatvorenih u prostoru jednog hotela. Situacija koje smo i sami bili svedoci tokom dana izolacije. Šta bi se dogodilo kada bi vreme i prostor mogli da se vrate unazad? Kada bismo propustili neki susret i kada nikada ne bismo sreli najboljeg prijatelja, oca, ljubavnicu? – pita se reditelj predstave Aleksandar Nikolić. Muziku predstave je uradila Ana Krstajić; scenografiju Žorž Draušnik, a kostim Aleksandra Karović. Igraju Mojca Majcen, Branko Mitrović, Jakša Filipovac i Ognjen Vučinić.

Vreme je neuhvatljivo, nepovratno, ponekad surovo, konfuzno, tačno i netačno. U Grand Hotelu vreme je zaustavljeno u lepoti, zavodljivosti i erotici likova.

Veliki doprinos dali su igrači koje smo, uz sve prepreke trenutne pandemije, uspeli da okupimo u Beogradu. Svakako bih dodao i originalnu antikvitentnu scenografiju koja je i sama izvođač ove savremene plesne produkcijeI u ovom projektu nastavljam saradnju sa Mojcom, Brankom i Jakšom koja je do sada uvek rezultirala uspešnim predstavama podjednako kod nas i regionu. Svaki put smo doneli novo izazovno stilizovano koreografsko rešenje. Neki drugačiji provokativni plesni teatar. Zajedno smo sazrevali i stvorili jedan poseban odnos, što je u današnje vreme jako teško izgraditi. Smatram da su sazreli i pozicionirali se kao vrlo kvalitetni umetnici, što o njima govore i njihovi samostalni projekti. Velika mi je čast da nam se u Grand Hotelu priključio isto tako sjajan igrač, pedagog i koreograf Ognjen Vučinić iz Hrvatske. Njihova hrabrost a u isto vreme poverenje u mene, publiku će u isto vreme nasmejati, provocirati i na kraju zapitati da promisle o svojim sopstvenim osećanjima. Svako od njih će svojim smislom za vreme i prostor doprineti kompoziciji ovog dela. – navodi koreograf, Aleksandar Ilić.

Pored sjajnih igrača u ovoj novoj, drskoj, zavodljivoj predstavi slučajni gosti Grand Hotela su i grupa statista koje predstavlju naše podsvesti ili vreme. Postojanje možemo da predstavimo kao koordinatni sistem: jedna beskonačna prava je vreme, druga beskonačna prava je mesto. Naš život je jedna jedina tačka u kojoj se te dve beskrajne prave susreću. Postojimo samo sada i ovde, tu smo samo privremeno, kao gosti velikog hotela. Cela ljudska vrsta je za nas samo naš brat, naša prijateljica, majka, ljubavnik, neprijatelj, poznanik - zapravo samo tih nekoliko desetina ljudi koji su u isto vreme slučajno gosti istog Grand Hotela koji je život sam – kaže reditelj predstave, Aleksandar Nikolić.

Projekat je koprodukcija Opere i teatra Madlenianum i Udruženja profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije, a podržali su ga Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Ministarstvo kulture Slovenije, Ambasada Republike Slovenije u Beogradu, Festival Velenje, Mestna Občina Celje, Javni sklad republike Slovenije za kulturne dejavnosti i Institut za umetničku igru.

plakat_grand_hotel.jpg
View Event →
PREMIJERA PREDSTAVE CEMENT BEOGRAD U BDP
Apr
12
7:00 PM19:00

PREMIJERA PREDSTAVE CEMENT BEOGRAD U BDP

Cement Beograd

VELIKA SCENA „OLIVERA I RADE MARKOVIĆ“

Milan Ramšak Marković

inspirisano dramom Hajnera Milera

REDITELJ: Sebastijan Horvat

DRAMATURG: Milan Ramšak Marković

SCENOGRAF: Igor Vasiljev

KOSTIMOGRAF: Belinda Radulović
KOMPOZITOR: Drago Ivanuša
KOREOGRAFIJA I SCENSKI POKRET: Ana Dubljević
DIZAJN SVETLA: Aleksandar Čavlek

ASISTENT REDITELJA: Iva Olujić

 

IGRAJU:

Milena Zupančič

Miodrag Miki Krstović

Ivan Zablaćanski

Emir Ćatović

Nedim Nezirović

Isidora Simijonović

Marija Pikić

Bojana Stojković

 

Premijera: 12.04.2021.

 

„Posle predstava u Zagrebačkom kazalištu mladih i SNG Drama u Ljubljani, reditelj Sebastijan Horvat u Beogradskom dramskom pozorištu završava godinu „Cementa“ Hajnera Milera. Milerov „Cement“ je tekst u previranju: počevši od samog revolucionarnog vremena koje tretira, preko borbe između emancipatornih težnji njegovih likova i njihove ukotvljenosti u tradicionalne porodične odnose iz kojih su izrasli, pa do ljubavnog odnosa glavnih likova, Daše i Gleba Čumalova, kroz koji se prelama uticaj društvenih okolnosti na najintimniju ravan. Ova naša, treća, beogradska predstava inspirisana dramom velikog istočno nemačkog dramskog pisca biće bazirana na originalnoj drami Horvatovog stalnog saradnika Milana Ramšaka Markovića u kojoj se mesto i vreme radnje premešta u Beograd, danas. Odnos traume i sećanja, političke demence u kojoj se polako gubimo kao i konflikt koji nam je upisan u telo su neki od motiva koje ćemo uvesti u ovaj beogradski, poslednji čin razgovora sa Hajnerom Milerom.“

fotograf Dragana Udovičić

fotograf Dragana Udovičić

View Event →
"PLAH UDAH" NEJCA GAZVODE U IZVOĐENJU MGL IZ LJUBLJANE NA RUTA FESTIVALU
Dec
6
8:00 PM20:00

"PLAH UDAH" NEJCA GAZVODE U IZVOĐENJU MGL IZ LJUBLJANE NA RUTA FESTIVALU

  • Scena Olivera i Rade Marković, BDP (map)
  • Google Calendar ICS

Nejc Gazvoda

Plah udah, MGL Ljubljana

KUPI KARTU

Reditelj: Nejc Gazvoda

VELIKA SCENA „OLIVERA I RADE MARKOVIĆ“

Mestno gledališče Ljubljana

Godinu dana posle iznenadne smrti oca, otuđena porodica okuplja se da isprati najmlađu ćerku na studije u Ljubljanu. Svi su pogođeni nedavnom tragedijom više nego što priznaju. “Plah udah” je jednočinka o malim, porodičnim tragedijama koje su zapravo tragedije svih nas, ispričana iz vizure najmlađeg člana, ona secira patologiju privatnih odnosa i osećanja – od izgubljenosti i nedostatka vere u budućnost do gorljive ambicije Y generacije.

 

View Event →
GOSTOVANJE SNG IZ LJUBLJANE NA VELIKOJ SCENI NARODNOG POZORIŠTA SA DRAMOM "SALOMA"
Nov
26
7:30 PM19:30

GOSTOVANJE SNG IZ LJUBLJANE NA VELIKOJ SCENI NARODNOG POZORIŠTA SA DRAMOM "SALOMA"

  • Velika scena Narodnog pozorišta (map)
  • Google Calendar ICS

Drama SNG iz Ljubljane, gostuje 26. novembra 2019. godine na Velikoj sceni Narodnog pozorišta sa dramom Oskara Vajlda SALOMA.

Reditelj: EDUARD MILER

Igraju:
POLONA JUH
IGOR SAMOBOR
GREGOR BAKOVIĆ
ALOJZ SVETE
ROBERT KOROŠEC
GAL OBLAK
VALTER DRAGAN
MATIJA ROZMAN
BORIS MIHALj
ZVONE HRIBAR
GORAZD LOGAR
ANDRAŽ HARAURER

Izbor muzike: EDUARD MILER
Scenograf i video produkcija: ATEJ TUTA
Dramaturg: ŽANINA MIRČEVSKA
Kostimograf: LEO KULAŠ
Koreograf: MAŠA KAGAO KNEZ

Foto: Peter Uhan

Foto: Peter Uhan

Foto: Peter Uhan

Foto: Peter Uhan

View Event →
PREDSTAVA "JESTE LI ZA BEZBEDNOST?" NA POZORIŠNOM FESTIVALU U NOVOM SADU
Oct
31
8:00 PM20:00

PREDSTAVA "JESTE LI ZA BEZBEDNOST?" NA POZORIŠNOM FESTIVALU U NOVOM SADU

  • Újvidéki Színház - Novosadsko pozorište (map)
  • Google Calendar ICS

Jeste li za bezbednost? - UPAD pozorišni festival

Reditelj

Anđelka Nikolić

Velika scena

Gostovanje

plakat_bezbednost.jpg




Narodno Pozorište u Beogradu

https://www.narodnopozoriste.rs/jeste-li-za-bezbednost-1

Po motivima istoimene priče Biljane Jovanović, knjige „Vjetar ide na jug i obrće se na sjever“ B.Jovanović, M.Krese, R.Iveković i R.Lazić, putopisa „Dobrodošli v Dializijo“ D.Šalamuna i dokumentarnih snimaka.

Reditelj: Anđelka Nikolić

Dramatizacija: Branislava Ilić i Anđelka Nikolić

Dramaturg: Branislava Ilić

Scenograf: Vesna Popović

Kostimograf: Olga Mrđenović

Scenski govor: dr Dejan Sredojević

Lektor za slovenački: dr Maja Đukanović

Kompozitor: Irena Popović

Stručni saradnik za scenski pokret: Marija Milenković

Producenti: Ivana Nenadović i Nemanja Konstantinović

 

Premijerna podela:

Biljana Jovanović - Vanja Ejdus

Maruša Krese - Sena Đorović

Radmila Lazić - Milena Đorđević

Rada Iveković - Anastasia Mandić

Pripadnik JNA - na glavi mu šlem, a na šlemu lišće, David, policajac, Milan Milišić, sused, vodnik, demonstrant, student Dragan Sekulić

Pripadnik JNA - krije oružje, pesnik, velikoslovenac, teritorijalac Saša, policajac, Milan Milišić, srpski pisac, vojnik iz Bosne, pacijent, demonstrant, student, bolničar Nemanja Stamatović

Službenik DB-a, pripadnik JNA - okružen građanima, pesnik velikoslovenac, policajac, Milan Milišić, srpski pisac, zarobljenik, aerodromski službenik, demonstrant, student Petar Đurđević*

Pesnik velikoslovenac, policajac, Milan Milišić, predsednik Udruženja književnika Srbije, zarobljenik, službenik Ureda za strance, demonstrant, student Dragan Petrović*

Službenik DB-a, pripadnik JNA - između dva druga, pesnik velikoslovenac, policajac, Milan Milišić, srpski pisac, dečak-vojnik, zarobljenik, općinski službenik, demonstrant, student Stojša Oljačić*

Pripadnik JNA - izlazi iz zapaljenog tenka, pesnik velikoslovenac, policajac, Milan Milišić, doktor u berlinskoj bolnici, srpski pisac, zarobljenik, službenik policije, student koji čita proglas Vukašin Jovanović*

Službenik DB-a, pripadnik JNA, pesnik velikoslovenac, policajac, Milan Milišić, srpski pisac, zarobljenik, doktor Rokavina, demonstrant, student Lazar Nikolić*

 

*Studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu

**Student Akademije umetnosti u Beogradu

Inspicijent:  Miloš Obrenović

Sufleri: Dušanka Vukić i Maša Radulović

Asistent režije: Nikola Isaković

Asistent scenografa: Damjan Paranosić

Producent na praksi:Alisa Radovanac**

Majstor svetla: Srđan Mićević

Majstor maske: Marko Dukić

Majstor pozornice: Branko Perišić

Majstor tona: Tihomir Savić

Video projekcija: Video studio NP

Kostim i dekor izrađeni su u radionicama Narodnog pozorišta u Beogradu

View Event →
»ALI: STRAH JEDE DUŠU« SEBASTIJANA HORVATA NA 53. BITEFU
Sep
23
to Sep 24

»ALI: STRAH JEDE DUŠU« SEBASTIJANA HORVATA NA 53. BITEFU

  • Google Calendar ICS

ALI: STRAH JEDE DUŠU

Producent: SNG Drama, Ljubljana, Slovenija

Tekst: Rajner Verner Fasbinder

Režija: Sebastijan Horvat

PROJEKCIJE

23.sep | 20:00

24.sep | 20:00

Mesto: Prostor će naknadno biti potvrđen

U scenskoj adaptaciji Fasbinderovog filma, slovenački reditelj Sebastijan Horvat zadržava izvorni društveni milje i radnju: sedamdesete godine 20. veka u Zapadnoj Nemačkoj, slučajni susret i neočekivana ljubav između starije nemačke čistačice, udovice, i mladog marokanskog gastarbajtera, predrasude i neprihvatanje njihove okoline... Ovaj izbor se pokazuje kao ispravan, jer publika bez problema razvija paralelu s današnjim oblicima ksenofobije, netrpeljivosti prema strancima, migrantima. Horvat tek na sredini ove ljubavne priče, dotada poglavito ostvarene i srećne, uvodi „treće lice", ono koje „sreću kvari", a to je kontekst, društvena stvarnost, odnosno – mi, gledaoci. Tako je drugi deo predstave potpuno imerzivan : gledaoci doslovno, fizički ulaze u fikcionalni svet ljubavnika i iznutra ga, kao nekakav tumor, razaraju. Iako kritička i politički angažovana, ova je priča, ipak, melodrama, pa se završava srećno – iako ne u potpunosti. 

ALI: STRAH JEDE DUŠU Datum, mesto, vreme i trajanje: 23 - 24. sep. | Prostor će naknadno biti potvrđen | 20:00 | 2h 20' sa radnom pauzom Produkcija: Slovensko narodno gledališče Drama, Ljubljana, Slovenija Rajner Verner Fasbinder Režija: Sebastijan Horvat Kratko o predstavi: U scenskoj adaptaciji Fasbinderovog filma, slovenački reditelj Sebastijan Horvat zadržava izvorni društveni milje i radnju: sedamdesete godine 20.
View Event →
PERFORMANS I OTVARANJE IZLOŽBE RADOVA ALEKSANDRE SAŠKE GRUDEN U GALERIJI "SULUV"
May
27
8:00 PM20:00

PERFORMANS I OTVARANJE IZLOŽBE RADOVA ALEKSANDRE SAŠKE GRUDEN U GALERIJI "SULUV"

U saradnji sa Društvom likovnih umetnika iz Ljubljane (DLUL) i Fondacijom 2021, SULUV je 1. maja ugostio umetnicu Aleksandru Sašku Gruden koja će u okviru Programa razmene i boravka SULUV (Artist-in-residence) programa boraviti u Novom Sadu mesec dana. Gostovanje je deo pripremnih dešavanja u okviru projekta Art Body Art koji će biti realizovan 2021. god. u okviru programa grada Novog Sada – Evropske prestonice kulture.

24. maja 2019. u 19 časova, u Kulturnoj stanici „Svilara“, u sali na spratu, autorka će govoriti i prezentovati svoje video radove, kao i dokumentarni materijal o performansima.

27. maja 2019. u 20 časova, u Galeriji SULUV izvešće performans i biće otvorena izložba radova nastalih tokom njenog boravka.

 

Aleksandra Saška Gruden: „Podoba onkraj nje“ / „Slika izvan nje“: Tokom rezidencijalnog boravka U Novom Sadu, kroz kontakt sa lokalnim okruženjem, pažnju ću prvenstveno usmeriti na položaj moderne žene u društvenoj zajednici. Želela bih da se upoznam sa njenim istorijskim i socijalnim porijeklom, kroz koji bih ispitala poluge i mehanizme vrednosti i identiteta savremene žene, pribegavajući različitim pristupima istraživanja i dokumentovanja, snimanjem fotoaparatom i video kamerom. Konačni rezultat će, pored izložbe, biti i performans.

(Prema studiji „Kultura rađanja i partnerski život u Srbiji“, koju je sproveo Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, a koji treba da pomogne shvatanju društvenog položaja žena, posebno u periodu života kada se odlučuju na materinstvo, mlađe generacije srpskih žena, imaju konzervativne, nacionalističke i patrijarhalne stavove slične generaciji starijih ljudi. Mladi podržavaju povratak žena šporetu, zalažući se za etnički čiste brakove i protive se feminizmu. Najekstremniji su za sterilizaciju siromašnih, zabranu abortusa i obrezivanje žena bez dece. Većina emancipovanih žena pripada srednjoj generaciji. Objavljeno u časopisu DELO, 6.4.2018)

BIOGRAFIJA

Aleksandra Saška Gruden (1970), nakon što je završila studije na Fakultetu za obrazovanje u Mariboru, diplomirala je vajarstvo na Akademiji likovnih umetnosti i dizajna. Od 2006. godine radi kao nezavisni kulturni radnik. Svoje radove predstavlja na samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Pored toga, radi u različitim oblastima umetnosti, kao što su skulptura, instalacija, video, fotografija i performans, te je aktivno uključena u pedagoški, kustoski rad i likovnu kritiku. Član je različitih umetničkih udruženja i predsednik umetničkog saveta Udruženja likovnih umetnika Ljubljane. Za svoje skulpture koristi različite materijale, od tradicionalnih do prirodnih, kao i pronađene objekte, uključujući ih u ambijentalne instalacije. Na taj način traži dijalog sa prostorom i često skulpturu oblikuje fotografijom, videom ili performansom. U svom multidisciplinarnom fokusu, ona koristi alternativne strategije kao mehanizme za rekonstrukciju kulturnih identiteta. Njeni radovi inspirisani su konceptom javnih i privatnih prostora i kolektivne društvene i kulturne istorije, bavi se temama, kao što su ljudsko telo i njegove granice, odnos između javnog i privatnog, intimnog sveta pojedinca, slika žene u savremenom društvu, kulturna baština.

http://aleksandrasaskagruden.blogspot.com/

IMG_8342.JPG
DSC_1592.JPG
View Event →
PREZENTACIJA VIDEO RADOVA ALEKSANDRE SAŠKE GRUDEN U KULTURNOJ STANICI "SVILARA"
May
24
7:00 PM19:00

PREZENTACIJA VIDEO RADOVA ALEKSANDRE SAŠKE GRUDEN U KULTURNOJ STANICI "SVILARA"

U saradnji sa Društvom likovnih umetnika iz Ljubljane (DLUL) i Fondacijom 2021, SULUV je 1. maja ugostio umetnicu Aleksandru Sašku Gruden koja će u okviru Programa razmene i boravka SULUV (Artist-in-residence) programa boraviti u Novom Sadu mesec dana. Gostovanje je deo pripremnih dešavanja u okviru projekta Art Body Art koji će biti realizovan 2021. god. u okviru programa grada Novog Sada – Evropske prestonice kulture.

24. maja 2019. u 19 časova, u Kulturnoj stanici „Svilara“, u sali na spratu, autorka će govoriti i prezentovati svoje video radove, kao i dokumentarni materijal o performansima.

27. maja 2019. u 20 časova, u Galeriji SULUV izvešće performans i biće otvorena izložba radova nastalih tokom njenog boravka.

 

Aleksandra Saška Gruden: „Podoba onkraj nje“ / „Slika izvan nje“: Tokom rezidencijalnog boravka U Novom Sadu, kroz kontakt sa lokalnim okruženjem, pažnju ću prvenstveno usmeriti na položaj moderne žene u društvenoj zajednici. Želela bih da se upoznam sa njenim istorijskim i socijalnim porijeklom, kroz koji bih ispitala poluge i mehanizme vrednosti i identiteta savremene žene, pribegavajući različitim pristupima istraživanja i dokumentovanja, snimanjem fotoaparatom i video kamerom. Konačni rezultat će, pored izložbe, biti i performans.

(Prema studiji „Kultura rađanja i partnerski život u Srbiji“, koju je sproveo Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, a koji treba da pomogne shvatanju društvenog položaja žena, posebno u periodu života kada se odlučuju na materinstvo, mlađe generacije srpskih žena, imaju konzervativne, nacionalističke i patrijarhalne stavove slične generaciji starijih ljudi. Mladi podržavaju povratak žena šporetu, zalažući se za etnički čiste brakove i protive se feminizmu. Najekstremniji su za sterilizaciju siromašnih, zabranu abortusa i obrezivanje žena bez dece. Većina emancipovanih žena pripada srednjoj generaciji. Objavljeno u časopisu DELO, 6.4.2018)

BIOGRAFIJA

Aleksandra Saška Gruden (1970), nakon što je završila studije na Fakultetu za obrazovanje u Mariboru, diplomirala je vajarstvo na Akademiji likovnih umetnosti i dizajna. Od 2006. godine radi kao nezavisni kulturni radnik. Svoje radove predstavlja na samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Pored toga, radi u različitim oblastima umetnosti, kao što su skulptura, instalacija, video, fotografija i performans, te je aktivno uključena u pedagoški, kustoski rad i likovnu kritiku. Član je različitih umetničkih udruženja i predsednik umetničkog saveta Udruženja likovnih umetnika Ljubljane. Za svoje skulpture koristi različite materijale, od tradicionalnih do prirodnih, kao i pronađene objekte, uključujući ih u ambijentalne instalacije. Na taj način traži dijalog sa prostorom i često skulpturu oblikuje fotografijom, videom ili performansom. U svom multidisciplinarnom fokusu, ona koristi alternativne strategije kao mehanizme za rekonstrukciju kulturnih identiteta. Njeni radovi inspirisani su konceptom javnih i privatnih prostora i kolektivne društvene i kulturne istorije, bavi se temama, kao što su ljudsko telo i njegove granice, odnos između javnog i privatnog, intimnog sveta pojedinca, slika žene u savremenom društvu, kulturna baština.

http://aleksandrasaskagruden.blogspot.com/

View Event →
PREDSTAVA "UVERENJE" NA DORĆOL PLATZU
May
20
8:00 PM20:00

PREDSTAVA "UVERENJE" NA DORĆOL PLATZU

Predstava se bavi problemom birokratije sa kojim se svi svakodnevno susrećemo. Pre „vadjenja“ bilo kog papira, dozvole... mi se psihički pripremamo. Ovde će se svi prepoznati u nekoj od situacija koje su preneglašene, a samim tim i duhovite. Zapravo pacijent dolazi kod psihijatra kako bi saznao da li život nakon smrti postoji, to je njegov izgovor. Na kraju se razotkrivaju sve njegove laži, jer je on došao po poslednje uverenje da nije idiot.

U predstavi igraju dva mlada  glumca iz Slovenije i Srbije : Nebojša Rako i Janko Cekić.

UNA_7040-350x232.jpg
UNA_7018-nogn9rwr2gw9dqc2bouhiow3bx95decph8feyvhz28.jpg
View Event →
"MOĆ DECI" U PRODUKCIJI AGRFT NA OVOGODIŠNJEM FISTU
May
11
9:00 PM21:00

"MOĆ DECI" U PRODUKCIJI AGRFT NA OVOGODIŠNJEM FISTU

  • Beogradsko dramsko pozorište, Scena Rade Marković (map)
  • Google Calendar ICS

11.05. subota

21:00
110 min
Beogradsko dramsko pozorište, Scena „Rade Marković”

„Moć deci” / “Power to the Children”

Academy of Theatre, Radio, Film and Television; University of Ljubljana
Ljubljana, Slovenia

Reditelj / Director: Luka Marcen
Glumci / Actors: Luka Bokšan, Žan Brelihhatunić,  Andraž Harauer, Martin Mlakar, Gal Oblak, Lana Bučevec, Lara Fortuna, Julija Klavžar, Gaja Filač, Lara Wolf
Dramaturgija / Dramaturgy: Tery Žeželj
Scenografija / Scenography: Nika Curk
Dizajn svetla / Light designer: Nastja Miheljak 
Kostimografija / Costume designer:Ana Janc
Muzičar / Musician: Martin Vogrin

Opis predstave : Performans Snaga deci sastoji se od kolaža dve predstave sa potpuno drugačijim društvenim, kulturnmi i političkim kontekstom, ali sa istim ciljem i sličnim uticajem na društvo njihovog vremena. Predstava Rodžera Vitrac Viktora ili Power to the Children (1928) može se protumačiti kao napad na etiku i malograđansko društvo. Druga predstava, predstava Dušana Jovanovića Viktora ili Dan mladosti(1988) može se shvatiti kao odbacivanje generacije u vreme raspada Jugoslavije, sa kritikom i ironijom prema sistemu. Predstava pokušava da obe predstave stavi u zajednički kontekst. Porodica ima rođendansku zabavu gde se svi odlično zabavljaju. S druge strane, počinjemo da primećujemo devijacije ljudi i njihovih odnosa, koji nisu sposobni za zajednički život. Povrh toga, predstava želi da kritikuje moderno društvo, nedostatak vrednosti, ovde i sada, u slovenačkom društvu 2019. godine, gde je glavni moto: Uživajte! Zabavi se! U predstavi imamo dva brata, Viktor, anarhista, koji donosi revoluciju i njegovog brata blizanca Zmaga, koji otkriva besmisao svog postojanja Viktorovim dolaskom. Predstava pokušava da sruši svet licemerja i nažalost jedini ishod je haos. Razotkrivaju se laži i ne dolazi spasenje za porodicu koja je spremna da ubije Smrt samo zato što ne želite da napustite žurku!

56954377_10157602209915656_1728499104260030464_n.jpg
View Event →
PREKLETI KADILCI TINA GRABNARA U JUGOSLOVENSKOM DRAMSKOM POZORIŠTU
Feb
4
8:00 PM20:00

PREKLETI KADILCI TINA GRABNARA U JUGOSLOVENSKOM DRAMSKOM POZORIŠTU

  • Jugoslovensko dramsko pozorište (map)
  • Google Calendar ICS

pROKLETI PUŠAČI reditelja Tina Grabnara u produkciji SNG Ljubljana, biće prikazana 4.2.2018. u Jugoslovenaskom dramskom pozorištu sa početkom u 20 časova.

Predstava je titlovana na srpski jezik.

PREKLETI_KADILCI_PeterUhan_06 (1).jpg

Više o predstavi:

PREKLETI KADILCI

Gledališki koncert

Avtorji priredbe so ustvarjalci uprizoritve; idejna zasnova Tin Grabnar in Brina Klampfer

REŽISER

Tin Grabnar

  • AVTORJA SONGOV

    Jani Kovačič, Svetlana Makarovič

  • AVTOR GLASBE

    Boštjan Gombač

  • DRAMATURGINJI

    Brina Klampfer, Darja Dominkuš

  • SCENOGRAF

    Dorian Šilec Petek

  • KOSTUMOGRAFINJA

    Sara Smrajc Žnidarčič

  • LEKTORICA

    Tatjana Stanič

  • KOREOGRAFINJA

    Anja Mejač

  • KOREPETITORICA

    Ana Erčulj

  • OBLIKOVALCA LUČI

    Dorian Šilec Petek, Vlado Glavan

  • AVTOR NOTNE TRANSKRIPCIJE

    Blaž Pucihar

IGRAJO

Uprizoritev Prekleti kadilci je označena kot gledališki koncert, ker se na eni strani spogleduje s koncertno formo in na drugi ohranja tipično gledališke elemente. Glasba prehaja v gledališke prizore in obratno. Pri tem pa se razmišljanje o kajenju in kadilski problematiki nenehno prepleta z utrinki iz življenja in dela naše prve dame nikotina, Svetlane Makarovič.
Svetlana, ta iskrena in brezkompromisna lučenoska, s svojim delom vedno znova zadene v osrčje problemov sodobne družbe. Neizprosno razgalja dvoličnost, zahrbtnost, povzpetništvo in samoljubje. Njena beseda je kot nabrušen nož, oster in precizen tudi takrat, kadar govori o lepem, dobrem, nežnem in o ljubljenem. V kratki satirični knjižici Prekleti kadilci skozi genezo kadilskega rodu obračuna z nasprotniki kajenja. Z bridkim humorjem se prehodi skozi svetovno tobačno zgodovino in tako naslika hudomušen mozaik kadilske problematike. Začne prav ob stvarjenju sveta, se sprehodi mimo ambicioznega Krištofa Kolumba, ki je prinesel tobačno zlo v Evropo, nadaljuje z nikotinsko evforijo dvajsetega stoletja in se ustavi šele pri temnih, zastekljenih kadilnicah našega časa. Ob tem ji uspe z različnih zornih kotov osvetliti vse bolj perečo problematiko nestrpnosti. Nestrpnosti, ki je venomer usmerjena v kakšno družbeno skupino in se nad njo v končni fazi tudi manifestira.
Nestrpnost do kadilcev pa lahko v nekem trenutku postane metafora za vsakršno nestrpnost, ki se pojavlja v naši družbi. To je nestrpnost, ki zlahka dobi krila in preraste v sovraštvo. Pri tem ostaja odprto vprašanje, ali naj ta občutja v družbi zatiramo ali priznavamo. Negativna čustva so ravno tako del našega celostnega psihološkega sveta. Mogoče bi jih bilo veliko bolje prepoznati in izraziti kot pa zatirati? Svetlana Makarovič je v svojem prepričanju neizprosno jasna: »Kdor ne zna sovražiti, tudi ljubiti ne zna!« Kako naj se do tega kompleksnega vprašanja opredelimo sami?
Tin Grabnar

View Event →
VISOŠKA KRONIKA JERNEJA LORENCIJA U JUGOSLOVENSKOM DRAMSKOM POZORIŠTU
Feb
3
7:00 PM19:00

VISOŠKA KRONIKA JERNEJA LORENCIJA U JUGOSLOVENSKOM DRAMSKOM POZORIŠTU

  • Jugoslovensko dramsko pozorište (map)
  • Google Calendar ICS

Visočka hronika reditelja Jerneja Lorencija rađena po romanu Ivana Tavčara u produkciji SNG Ljubljana, biće prikazana 3.2.2018. u Jugoslovenaskom dramskom pozorištu sa početkom u 19 časova.

Predstava je titlovana na srpski jezik.

Foto: Peter Uhan

Foto: Peter Uhan

Više o predstavi:

VISOŠKA KRONIKA

Po romanu Ivana Tavčarja
Krstna uprizoritev priredbe
Avtorji priredbe so ustvarjalci uprizoritve

REŽISER

Jernej Lorenci

  • DRAMATURG

    Matic Starina

  • SCENOGRAF

    Branko Hojnik

  • KOSTUMOGRAFINJA

    Belinda Radulović

  • SKLADATELJ

    Branko Rožman

  • OBLIKOVALEC LUČI

    Pascal Mérat

  • KOREOGRAF

    Gregor Luštek

  • LEKTORICA

    Tatjana Stanič

  • ASISTENTA REŽISERJA

    Mirjana Medojević, August Braatz

IGRAJO

Zgodovinski roman, objavljen leta 1919 kot podlistek v Ljubljanskem zvonu in leta 1921 v prvi knjižni izdaji, velja kljub nedokončanosti (Tavčarja je prehitela smrt) za eno najboljših del v slovenski književnosti. Čeprav je dogajanje postavljeno v 17. stoletje, so bile zgodovinske teme – tridesetletna vojna, preganjanje čarovnic, preganjanje protestantov – po véliki vojni bralstvu blizu in vsako novo obdobje odkriva v pripovedi svoje probleme. Starinski slog kronike prinaša sočen, razgiban jezik, v katerem se pisateljeva domišljija in čustvo družita z močno ironijo in realističnim opazovanjem življenja, vsebinsko pa namenja Tavčar poleg boja proti klerikalizmu in družbeni zaostalosti veliko pozornosti domoljubju in ljubezni do zemlje: z izbiro kmečke snovi, opisovanjem lepote domačih krajev in jasnimi protinemškimi stališči. Kako aktualno nas nagovarja kronika davnih časov še stoletje pozneje – z gledališkega odra?

Smo Slovenci Izidorji ali Juriji? 
Izidor je nosil grehe očeta. Izidor je živel pravila okolja. Pridno je delal. Ko bi se moral upreti, je obmolčal, Izidor. Bal se je očeta in bal se je boga, Izidor. Ko je Izidor ljubil, je ljubil neodločno in molče. Ko bi moral Izidor zakričati, se je obrnil stran. Izidor je dopustil možnost, da je Agata čarovnica. Ker je pridno delal in ker se je bal. Izidor ni živel. 
Gledal je v tla, ko bi moral pogledati v oči. Gledal je v nebo, ko bi moral udariti na gobec. Izidor. Jurij je zakričal. Jurij je ljubil. Jurij je skočil.
Smo Slovenci Juriji ali Izidorji? 
So Slovenke Margarete ali Agate? 

Jernej Lorenci

View Event →
PREKLETI KADILCI TINA GRABNARA U NOVOSADSKOM POZORIŠTU
Feb
2
7:00 PM19:00

PREKLETI KADILCI TINA GRABNARA U NOVOSADSKOM POZORIŠTU

Prokleti pušači (Prekleti kadilci)

Reditelj Tin Grabnar

Velika scena

Gostovanje




"Prokleti pušači", gostuje SND Ljubljana, 2. februara

Izvrsna predstava "Prokleti pušači" SNG Ljubljana gostovaće u Novosadskom pozorištu  2. februara od 19 sati. Tekst Svetlane Makarovič režirao je Tin Grabner i to kao pozorišni koncert. Slovenačka kritika kaže da je ovo jedna od onih predstava koja se ne sme propustiti, izuzetno duhovita, vrvi glumačkim bravurama. Glumačku četvorku predvodi nenadmašivi Alojz Škof. Svetlana Makarović najiskreniji je i najbeskompromisniji slovenački autor. U svom kratkom satiričkom pamfletu “Prokleti pušači” prikazuje genezu pušenja, kako one strastvene zagovarače pušenja tako i radikalne oponenate nikotina. Koristi vrlo zanimljiv humor da bi ispričala priču o duvanskoj industriji od početaka nastanka sveta, preko Kolumbovih putovanja i duvanskih tura do Evrope, do antinikotinske euforije u 20. veku. Netolerancija prema pušačima u ovoj predstavi predstavljena je kao metafora opšte netolerancije prisutne u modernom društvu…

Reditelj Tin Grabner diplomirao je pod mentorstvom Sebastijana Horvata a sarađivao je sa Tomijem Janežičem, Tomažom Pandurom I Jernejom Lorencijem.

 

Pušače/nepušače igraju:
Vokal, flauta: Nina Valič
Vokal, pijano: Pia Zemljič
Vokal, harmonika: Janez Škof
Vokal, gitara, pijano Aljaž

prekleti_kadilci_arhiv_hirescpeteruhan_032_0.jpg

Karta za grupne posete je 200 dinara.
(Grupu čini najmanje pet gledalaca)
Pojedinačna cena karte je 500 dinara.

View Event →
Slovensko narodno gledališče Drama iz Ljubljane na Sterijinom pozorju sa komadom Dušana Jovanovića „Zid, jezero“ u režiji Miloša Lolića.
Jun
2
9:00 PM21:00

Slovensko narodno gledališče Drama iz Ljubljane na Sterijinom pozorju sa komadom Dušana Jovanovića „Zid, jezero“ u režiji Miloša Lolića.

  • Srpsko narodno pozorište, Novi Sad (map)
  • Google Calendar ICS

U okviru međunarodne selekcije "Krugovi" ovogodišnjeg Sterijinog pozorja, Slovensko narodno gledališče Drama iz Ljubljane će 2. juna, na sceni "Pera Dobrinović" Srpskog narodonog pozorišta u Novom Sadu s početkom u 21 čas, pred novosadskom publikom izvesti dramu Dušana Jovanovića „Zid, jezero“, u režiji mladog srpskog reditelja Miloša Lolića. 

View Event →
Carstvo nebesko u režiji poznatog slovenačkog reditelja Jerneja Lorencija u okviru takmičarske selekcije Sterijinog pozorja
May
27
8:00 PM20:00

Carstvo nebesko u režiji poznatog slovenačkog reditelja Jerneja Lorencija u okviru takmičarske selekcije Sterijinog pozorja

  • Srpsko narodno pozorište, Novi Sad (map)
  • Google Calendar ICS

Predstava Carstvo nebesko u režiji poznatog slovenačkog reditelja Jerneja Lorencija u izvođenju Narodnog pozorišta iz Beograda i BITEF teatra, nastupiće u okviru takmičarske selekcije Sterijinog pozorja

View Event →
"Žalujoča družina" Slovenskog ljudskog gledališča iz Celja i Prešernovog gledališča iz Kranja na Nušićevim danima u Smederevu
Apr
27
8:00 PM20:00

"Žalujoča družina" Slovenskog ljudskog gledališča iz Celja i Prešernovog gledališča iz Kranja na Nušićevim danima u Smederevu

Predstavu "Žalujoča družina" u režiji Igora Vuka Torbice će, u okviru Nušićevih dana" u Smederevu, 27. aprila izvesti gosti iz Slovenije – Prešernovo gledališče iz Kranja i Slovensko ljudsko gledališče iz Celja.

View Event →
Slovensko narodno gledališče Drama iz Ljubljane gostuje sa komadom Dušana Jovanovića „Zid, jezero“ u režiji Miloša Lolića.
Mar
2
7:30 PM19:30

Slovensko narodno gledališče Drama iz Ljubljane gostuje sa komadom Dušana Jovanovića „Zid, jezero“ u režiji Miloša Lolića.

acionalni teatar Slovenije će 2. marta, na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu s početkom u 19,30 časova, pred beogradskom publikom izvesti dramu Dušana Jovanovića „Zid, jezero“, u režiji mladog srpskog reditelja Miloša Lolića. 

View Event →