RE:start
Kompozitor: Josip Ipavec
Koreograf: Gjergj Prevazi
Svetlo: Aleksander Plut
Možiček
Kompozitor: Josip Ipavec
Koreograf: Aleksandar Ilić
Dramaturgija: Nuša Komplet Peperko
Scenografija: Matija Kovač
Kostim: Aleksandra Karović
Svetlo: Aleksander Plut
Fotografije: Rok Deželak
Uloge:
RE:start
Igrači:
Mojca Majcen
Branko Mitrović
Jakša Filipovac
Muzičari:
Iztok Kocen (klavir)
Uroš Bičanin (violina)
Zoran Bičanin (violina)
Miha Firšt (kontrabas)
Možiček
Igrači:
Mojca Majcen
Patricija Crnković
Branko Mitrović
Jakša Filipovac
Muzičari:
Iztok Kocen (klavir)
Uroš Bičanin (violina)
Zoran Bičanin (violina)
Miha Firšt (kontrabas)
Uzrast: 11+
Trajanje: 75'
Autor: Josip Ipavec
Scena: Večernja/Tinejdž scena
Plesna predstava iz dva dela za decu i odrasle
U čast obeležavanja 100 godišnjice smrti slovenačkog kompozitora Jospia Ipavca
Možiček u izvođenju četiri igrača iz Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine (Mojca Majcen, Patricija Crnkovič, Branko Mitrović i Jakša Filipovac) i četiri muzičara (Iztok Kocen, Zoran Bičanin, Uroš Bičanin i Miha Firšt) ostaje verna muzičkoj partituru i originalnoj poruci baleta, koji se u libretu zasniva na tradiciji commedie dell'arte i odnosu mladih lјubavnika (Kolombina i Harlekin) i roditelјa (Pjero i Pjereta). „U savremenoj postavci ovog baleta, ovog puta u koreografiji Aleksandra Ilića, koreografija se bazira na ponuđenoj dihotomoji odnosa mlađi - stariji, ali se taj odnos vremenom umnožavao, gde smo došli do dihotomije – danas. Originalni libreto Ipavca, kada Harlekin oživlјava iz muške lutke, takođe nudi dihotomiju između stvarnog i nadrealnog, a u želјi za novim, drugačijim srećnim krajem pretvara nas u beskrajne mogućnosti, ono što može kraj ovog baleta i biti i biti.“
Ilić je istakao komunikativan teatarski pristup koji poziva muzičare na plesnu scenu i plesače u orkestar, živu scenografiju Matije Kovača, koja prostor deli na snove i stvarnost te živopisne kostime Aleksandre Karović, koji uklјučuju i mnogo rekvizita i dupliranih elemenata ( ruke, srce, cveće…). Ilić ističe, da na kraju ipak „lјubav uvek pobedi“.
Kao uvod u centralni deo poslužiće tri plesne minijature sa tri kratke kompozicije Josipa Ipaveca (Skerco, Triglavska koračnica i Ave Maria), koje je priredio albanski koreograf Gjergj Prevazi. Kako je Prevazi istakao, vodeći princip njegovog rada bio je RE: start, novi početak, koji se bavi istorijskom perspektivom Ipavecovih kompozicija danas, tako i novim početkom u ostatku sveta izazvanom epidemijom.
Pretpremijera predstave je izvedena 2. decembra prošle godine u Domu Kulturę Velenje a premijera 27. decembra 2021. godine u Slovenskom lјudskom pozorištu Celјe.
Iz kritike:
Plesna kompozicija Re-Start se ispostavlјa kao simpatičan uvod u baletsku priču; to je i slikovita metafora na temu odrastanja, sa duhovito obeleženim pozicijama odmeravanja snaga, ponavlјanjem neuspelog starta i borbom za prestižan cilј, sve dok junaci ne budu savladani, ili završe trening usmeren ka želјenom cilјu.
Umetnički pristup ka sadržaju i fabulama četvorice glavnih aktera baleta Možiček je duhovit, koreografski bogato iscrtan u kombinaciji neverbalne komunikacije u igri pantomime koja blista u kolažu sa modernom plesnom formom.
Balet Možiček u izvođenju Balkan Dance Project-a otvara vrata plesnom stvaralaštvu, uklјučujući i sadržajne komplikacije u svetlu savremenih dana, kada lјubavne avanture mogu biti beskrajan dramatični izvor mladalačkih i rastućih srčanih priča, uklјučujući skrivene emocije i strah od nepoznatog. I upravo je to čar kratke plesno -muzičke jednočinke Možiček, koja je uvek iznova aktuelna, zapravo večna u tkanju sadržaja o odrastanju.
(Parada plesa, Daliborka Podboj)
Iz kritike:
Prevazijev koreografski jezik je izuzetno težak i složen, zasnovan na neprestanim pokušajima i greškama, istrajnosti i očaju koji kroz grčeve i talase dopire do gledaoca, posebno do kičme, koja je izvor drhtanja celog tela i odašilјanja impulsa u širi prostor. Plesači Branko Mitrović i Jakša Filipovac, izuzetno uigrani plesni par, demonstrirali su beskrajne mogućnosti lјudskog tela u ispolјavanju unutrašnjih zbivanja. U svojim „restartovima” neprestano su pokušavali da pronađu odgovore ko su i šta su, da li su dva nezavisna entiteta ili prepleteni, nadređeni i podređeni, možda razdvojeni, ali pomažu jedni drugima. Ništa manje profesionalan i eklektičan bio je i ples Mojce Majcen. Troje plesača internizovali su koreografiju do te mere da je postala deo njihovog umetničkog prisustva.
Ilićeva koreografija stilski je nastavila put RE: starta, ali u mnogo lakšem duhu i sa većom dinamikom među izvođačima. Ako su igrači u prvom delovali kao slike lutaka napunjenih helijumom koje se nekontrolisano njišu u vazduhu, pokreti u Ilićevoj koreografiji najavlјivali su drvenastost lutaka, koja je postepeno oživlјavala u likovima Harlekina, Pjerote, Kolombine i Pjerote. Kao glumci pantomime, na scenu su se uklјučili i muzičari koji su na svoj način doprineli osećaju konfuzije oko lјubavnog trougla.
Dodatnu vrednost predstavlјao je kamerni orkestar, koji je plesačima omogućio direktan kontakt sa muzikom: ples nastaje iz muzike, a muzika dolazi iz plesa. Zanimlјivo je kako se Ipavecova muzika spojila sa scenskim dešavanja, za šta zasluge treba pripisati i Iztoku Kocenu, koji je bio povezujuća nit između uvertire RE: start i Možička. Nјegovom verbalnom vezom, pantomimom i klavirskom muzikom, predstave su oživele kao celina i podsetile publiku da je commedia dell arte umetničko delo i da je njena poruka presudna.
(SICIG; Olјa Ilić)
Produkcija Balkan Dance Project u koprodukciji Hiše Kulture Celјe, Festivala Velenje i Udruženja profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije.