ŠTIPENDIJE ZA TEČAJE SLOVENŠČINE, NAMENJENE SLOVENCEM, KI ŽIVIJO V ZAMEJSTVU IN PO SVETU

Obveščamo vas, da so v spomladanskem semestru študijskega leta 2021/22 ponovno na voljo štipendije za tečaje slovenščine, namenjene Slovencem, ki živijo v zamejstvu in po svetu. Na voljo so štipendije za naslednje tečaje:

PODELITEV ODLIKOVANJ

Danes je na posebni slovesnosti predsednik Republike Slovenije Borut Pahor vročil odlikovanja Združenju Slovenska izseljenska matica (Združenje SIM), Slovenskemu deželnemu gospodarskemu združenju iz Italije (SDGZ) in našemu rojaku iz Srbije, predsedniku društva SAVA v Beogradu, Sašu Verbiču. Slovesnosti se je udeležila tudi ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch.

Ministrica dr. Jaklitsch je vsem nagrajencem čestitala ob prejemu odlikovanja, se jima tudi sama zahvalila za njihovo prizadevnost in dolgoletno delo ter jih spodbudila, da naj to visoko priznanje pomeni še dodaten zagon za delo v dobro slovenskih skupnosti v zamejstvu in po svetu še naprej.

XX. NAGRADNI NATEČAJ ZA DIPLOMSKE, MAGISTRSKE IN DOKTORSKE NALOGE S PODROČJA SLOVENCEV V ZAMEJSTVU IN SLOVENCEV PO SVETU

Zunaj Slovenije živi okoli pol milijona Slovencev in njihovih potomcev. Naši rojak, ki živijo v vseh štirih sosednjih, kot tudi mnogih drugih državah na vseh celinah, so organizirani v številna društva, obiskujejo slovenske šole, izdajajo časopise, revije, knjige in druge publikacije, slovenske pesmi prepevajo v zborih, se vrtijo v folklornih skupinah ter na številne druge načine ohranjajo slovensko identiteto in zavest o svojih koreninah.

 

Če vas ta tematika zanima in ste jo prepletli s svojim študijskim raziskovanjem in pripravo zaključnega dela, imamo odlično novico.

 

Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu prav zdaj razpisuje že 20. nagradni natečaj za diplomske, magistrske in doktorske naloge s področja Slovencev v zamejstvu in Slovencev po svetu. Do sedaj je na natečaj prispelo že prek 350 zaključnih del diplomantov, magistrantov in doktorantov različnih študijskih smeri, ki so raziskovali delovanje in življenje slovenskih skupnosti v zamejstvu in po svetu.

 

Na letošnjem natečaju bodo upoštevana dela, zagovarjana v obdobju od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2021.

 

Najboljša tri dela s področja zamejstva in tri dela s področja izseljenstva bodo prejela denarno nagrado, in sicer:

·         prva nagrada v višini 800 evrov,

·         druga nagrada v višini 600 evrov in

·         tretja nagrada v višini 400 evrov.

Urad bo prijave na letošnji nagradni natečaj sprejemal do vključno 28. 2. 2022. Več o prijavi  si lahko preberete v besedilo nagradnega natečaja, ki je na voljo na uradni spletni strani Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

 

https://www.gov.si/zbirke/javne-objave/xx-nagradni-natecaj-za-diplomske-magistrske-in-doktorske-naloge-s-podrocja-slovencev-v-zamejstvu-in-slovencev-po-svetu/

 

Če pa se še odločate, o čem bi lahko pisali v svojem zaključnem delu, naj bo to povabilo k razmisleku o temah, ki so povezane s Slovenci v zamejstvu in izseljenstvu, in se na nagradni natečaj morda prijavite prihodnje leto.

 

Dodatna pojasnila in informacije dobite na tel. št. (+386) (0)1 230 80 18 ali prek elektronske pošte: pr.urad.slovenci@gov.si.

 

Promocija Udruženja Slovenaca Srema i Mačve "Piran"

U subotu 13.11.2021 sa početkom u 16 h u Gradskoj biblioteci održana je 3 manifestacija I prezentacija Udruženja Slovenaca Srema i Mačve Piran iz Mitrovice. Tom prilikom održana je likovna radionica " život slikan bojama" uz učešće dece od 5-16 god.

Folklorni ansambl je izvodio najlepše slovenačke pesme, a nakon toga je usledila gastronomska promocija naših najpoznatijih proizvoda: "Kranjske kobasice I Prekmurske gibanice .Još jedno druženje koje spaja dve nacije, običaje, kulturu, i promociju grada Sremska Mitrovica i Slovenaca koji žive tu. Društvo "Piran " obeležava sledeće godine 5 godina rada i polako počinju pripreme za bogat kulturno- javni program koji će biti održan u Mačvanskoj Mitrovici uz prisustvo brojnih gostiju.

Predsednik Društva,

Kežman Dragan

JAVNI RAZPIS - SLOVENCI PO SVETU

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, objavlja Javni razpis za razpisno področje B v letu 2022: finančna podpora Slovencem po svetu.

Namen javnega razpisa za razpisno področje B v letu 2022: finančna podpora Slovencem po svetu je spodbujanje dejavnosti Slovencev, ki živijo po svetu, in njihovo povezovanje z Republiko Slovenijo.

Besedilo razpisa in razpisno dokumentacijo najdete na spodnji povezavi.

https://www.gov.si/zbirke/javne-objave/javni-razpis-za-razpisno-podrocje-b-v-letu-2022-financna-podpora-slovencem-po-svetu/

UDRUŽENJE SLOVENACA „LOGARSKA DOLINA“ ORGANIZOVALA MANIFESTACIJU „DANI SLOVENIJE“ U VELIKOJ GREDI

Nastaviti negovanje slovenačke kulture i tradicije

Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“ zajedno sa članovima svoje novoformirane podružnice u Velikoj Gredi organizovali su od 9. do 10. oktobra kulturnu manifestaciju „Dani Slovenije“ posvećenu tridesetogodišnjici državnosti Republike Slovenije. U subotu 9. oktobra u sali Mesne zajednice bilo je priređeno promotivno veče posvećeno slovenačkom turizmu i kulturnim znamenitostima. Uz video projekcije prisutnima su posebno bile predstavljene kulturne manifestacije koje se tradicionalno organizuju u Ptuju, Mariboru, Bledu, Portorožu i Kranjskoj Gori. U nedelju 10. oktobra program je bio posvećen slovenačkoj  gastronomiji. Na početku programa prisutnima se obratila Olina Rodić, predstavnik Opštine Plandište.

20211010_150149.jpg

-Opština Plandište sa velikom pažnjom prati kulturna dešavanja, naročioto onih koje organizuju predstavnici nacionalnih manjina. Na teritoriji naše Opštine u međusobnom skladu i poštovanju žive pripadnici 20 nacija i etničkih grupa, među kojima su i Slovenci. To je veliko bogatstvo i benefit i sa ponosom to možemo da istaknemo. Slovenačka nacionalna manjina, iako malobrojna, na poseban način doprinosi sveobuhvatnom razvoju naše Opštine, a to se naročito vidi u resoru privrede i privatnog preduzetništva. Opština Plandište će i u buduće podržavati ovakve kulturne manifestacije, koje svakako za cilj imaju promovisanje kulture i negovanje tradicije pripadnika nacionalnih manjina izjavila je Rodićeva.

Predsednik Udruženja „Logarska dolina“ Josip Veber, koji je i član Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine u Srbiji, pozdravio je prisutne i ujedno preneo pozdrave predstavnika slovenačke Ambasade u Beogradu i predsednika Nacionalnog saveta Saše Verbiča, koji iz objektivnih razloga nisu mogli da prisustvuju. Veber se u kratkim crtama osvrnuo na zanimljivu istoriju Slovenaca u ovim krajevima, naročito na period posle Drugog svetskog rata kada ih je kolonizirano oko 3 hiljade.

20211010_151929.jpg

-Posle Drugog svetskog rata izvestan broj Slovenačkih porodica je kolonizovan u ovom delu južnog Banata. Sticajem okolnosti jedan broj njih se posle nekoliko godina vratilo u Sloveniju, dok se jedan broj odselio u obližnji Vršac, Guduricu i Belu Crkvu. Jedan deo njih se odselio i u centralnu Srbiju, dok je stotinak porodica ostalo na teritoriji opštine Plandište, a čiji potomci i danas tu žive. Iako u malom broju, slovenačke porodice aktivno učestvuju u javnom i kulturnom životu opštine, a značajne rezultate imaju i pojedini privatni preduzetnici. Naše Udruženje će se i u narednom periodu truditi da se putem raznih manifestacija, učenjem slovenačkog jezika i posetama Sloveniji najmlađih članova, sačuva slovenački identitet, kultura i tradicija rekao je Veber.

Ukoliko epidemiološke prilike dozvole do kraja godine u Velikoj Gredi održaće se još dve manifestacije, u novembru je planirano „Martinovanje“, a u decembru Dani slovenačkog filma.

Josip Weber

IZJAVA SAŠE VERBIČA ZA PODKAST REAGUJ NEZAVISNOG DRUŠTVA NOVINARA VOJVODINE

U okviru serijala podkasta Reaguj Nezavisnog društva novinara Vojvodine o nacionalnim manjinama, na linku u prilogu možete čuti izjavu predsednika Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine, gospodina Saše Verbiča. Tema za ovu epizodu su primeri dobre prakse rada nacionalnih saveta.

MANIFESTACIJA “NAŠI SLOVENAČKI SPECIJALITETI” PO SEDMI PUT U PANČEVU

Pančevačko Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“ organizovalo je po sedmi put svoju tradicionalnu manifestaciju Gastronomski događaj “Naši slovenački specijaliteti”. Na manifestaciji su učestvovali učenici i profesori iz Škole za ekonomiju, turizam i poljoprivredu iz Ptuja iz Slovenije, kao i učenici ugostiteljskog i poslastičarskog smera Ekonomske škole “Paja Marganović” iz Pančeva.

20211002_092257.jpg

Gosti iz Slovenije došli su u Pančevo u petak 1. oktobra, a prilikom dolaska prvo su posetili Institut “Tamiš”. Savetnica u institutu dr Violeta Mickovski-Stefanović goste je upoznala sa radom Instituta i tom prilikom je održala video prezentaciju. Gosti su obišli i laboratorije gde su na licu mesta mogli da se upoznaju sa tehnologijom i naučnim istraživanjem kojima se bavi Institut. Gosti su zatim posetili Poljoprivrednu školu “Josif Pančić” gde ih je direktor Goran Bimbašić upoznao sa članovima kolektiva i priredio im obilazak škole i školske ekonomije.

20211002_141728.jpg

Subota, 2. oktobar, bila je rezervisana za centralni događaj manifestacije. Prvo su profesori iz Ptuja bili gosti kolektiva Ekonomske škole, a u zbornici je bila organizovana i zajednička video prezentacija. Dok su kuvari spremali meni za ručak u kabinetu kuvarstva, učenici turističkog smera Ekonomske škole gostima iz Slovenije su predstavili grad Pančevo i tom prilikom su ih sproveli po školi i pratećim kabinetima. Usledila je šetnja kroz grad, a u podne je za sve goste bila organizovana vožnja katamaranom po Tamišu i Dunavu, koju je organizovala Turistička organizacija Pančeva. Dok se očekivao njihov povratak, učenici su uređivali salu za ručavanje, a kuvari su finiširali jela koja su pripremali za zajednički     ručak.

-Veoma lepo smo dočekani od strane domaćina kako od Udruženja Slovenaca “Logarska dolina” tako i od kolektiva Instituta “Tamiš” i poljoprivredne i ekonomske škole iz Pančeva. Nije bilo problema u komunikaciji jer u dobroj meri razumemo i govorimo srpski jezik. Neverovatno je koliko imamo istih interesovanja i koliko smo po mentalitetu slični. Programi u vašim školama ne zaostaju za našim i veoma su kvalitetni. Istina je da su naši kabineti i uslovi koje imamo kod nas bolji nego u vašim školama, ali je znanje vaših profesora i učenika svakako na zavidnom nivou, u šta smo se i sami uverili ovom prilikom. Sa velikim zadovoljstvom ćemo ugostiti kolege iz Pančeva sledeće godine u Ptuju i iskreno se nadam da će ta saradnja da se proširi i na drugim poljima rekla je Darja Harb direktorka Škole za ekonomiju, turizam i poljoprivredu iz Ptuja.

20211002_145449.jpg

- Današnji meni koji je spreman za goste bio je spremljen po recepturama iz slovenačke regije Štajerska. Na meniju je bila pileća supa sa celestinama, gulaš od tri vrste mesa sa domaćim makaronima, štajerska salata od povrća i štrudle sa makom i orasima rekao je Saša Naumović profesor praktične nastave kuvarstva iz pančevačke Ekonomske škole.

20211002_145503.jpg

-Prezentacija slovenačkih jela u pančevačkoj Ekonomskoj školi rezultat je naše dobre saradnje sa Udruženjem Slovenaca „Logarska dolina” i slovenačkim Nacionalnim savetom. Druženje profesora i učenika iste struke iz Pančeva i Ptuja od neprocenjivog je značaja za njihovo dalje usavršavanje. Sistem obrazovanja u Sloveniji je nešto drugačiji od našeg i prilagođen je standardima Evropske unije. Upoznavanje sa time će nam svakako biti značajno jer ćemo na jedan lep i praktičan način steći nova iskustva koja ćemo moći primenjivati i kod nas. Radujem se nastavku zajedničke saradnje, za koju verujem, da će posle prolaska pandemije, biti još bolja i zanimljivija istakao je direktor Ekonomske škole Nebojša Popovski.

20211002_145606.jpg

- Dugo smo planirali da ostvarimo saradnju sa nekom srodnom školom iz Slovenije. To nam se sada ostvarilo zahvaljujući pančevačkom Udruženju Slovenaca. Škola u Ptuju je izuzetna obrazovna institucija. Imaju kvalitetno opremljene kabinete, svoju poljoprivrednu ekonomiju sa pratećom mehanizacijom, vinograde, proizvodne radionice za vino i voćne sokove, ergelu konja… Ova poseta je početak naše buduće saradnje koja će imati za cilj razmenu novih iskustava za profesore, a posebno za učenike rekao je Goran Bimbašić, direktor Poljoprivredne škole „Josif Pančić“ iz Pančeva.

Gradska većnica za obrazovanje mr Tatjana Božić istakla je da je povezivanje stručnih škola u regionu veoma važno za unapređenja obrazovnog sistema i da će ono u skorijoj budućnosti dati veoma dobre rezultate.

- Imamo priliku da vidimo učenike iz Slovenije koji sarađuju i druže se sa našim učenicima. Ovakva vrsta saradnje je od neprocenjivog značaja za njihovo dalje školovanje i usavršavanje. Ovo je lep primer i ostalim školama kako treba raditi. Iskreno se nadam da će se sledeće godine ovakav skup ponovo održati i da ćemo imati učesnike i iz ostalih stručnih škola iz našeg regiona rekla je Božićeva.

Predsednik pančevačkog Udruženja Slovenaca “Logarska dolina” Josip Veber koji je bio glavni organizator cele manifestacije nije krio zadovoljstvo što se i pored složene epidemiološke situacije ovaj događaj ipak organizovao.

-Ove godine smo ovu manifestaciju organizovali uz primenu propisanih epidemioloških i zaštitnih mera. Broj gostiju bio je strogo ograničen i pored članova uprave našeg Udruženja i profesora iz Slovenije bili su prisutni još samo direktori pančevačkih srednjih škola, predstavnici grada Pančeva kao i slovenačkog Nacionalnog saveta. Gastronomsko pravilo je da se svi veliki dogovori sklapaju za stolom, uz dobar ručak i prijateljsko raspoloženje. S obzirom na to da je razmena iskustava i saradnja protekla na najbolji mogući način očigledno je da će se tradicija gurmanskog druženja nastaviti, a kada se stvore uslove sigurno i proširiti istakao je Veber.

20211002_153407.jpg

 

Ovogodišnju manifestaciju su pomogli: Kancelarija za slovenačku dijasporu iz Ljubljane, Nacionalni savet slovenačke nacionalne manjine u Srbiji kao i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice iz Novog Sada.

 

Medijski pokrovitelji manifestacije bili su: RTV Pančevo, List “Pančevac”, Politika, RTS, RTV, RTV Slovenija, Info 013, Pančevo siti, Pančevo moj kraj, Slokult info, portal Moja Slovenija, Delo.

 

 

UDRUŽENJE SLOVENACA „LOGARSKA DOLINA“ IZ PANČEVA OFORMILO NOVU PODRUŽNICU U VELIKOJ GREDI

Na inicijativu članova Udruženja Slovenaca „Logarska dolina“ koji žive u Velikoj Gredi i okolnim mestima, u subotu 25. septembra 2021. godine oformljena je nova podružnica. Na inicijativnom skupu kojem je prisustvovalo dvadesetak članova bili su i članovi predsedništva Udruženja, a za glavnog koordinatora podružnice jednoglasno je izabran Nenad Špan. Tom prilikom su članovi izrazili želju da od sledeće godine u ovom mestu bude organizovan tečaj slovenačkog jezika sa elementima kulture. Predsednik Udruženja Josip Veber rekao je tom prilikom da za to postoje realne šanse, da je predavač slovenačkog jezika dr Milena Spremo u mogućnosti da to realizuje, ali da je za to potrebna saglasnost Kancelarije za slovenačku dijasporu kao i Ministarstva za obrazovanje, nauku i sport Republike Slovenije. Dogovoreno je da se tim povodom pošalje nadležnim organima dopis što će i biti učinjeno početkom oktobra.

20210925_182041.jpg

Kao prvu zvaničnu aktivnost, novoformirana podružnica organizovaće sredinom oktobra manifestaciju „Dani Slovenije u Velikoj Gredi“, koja će biti posvećena 30-oj godišnjici slovenačke državnosti. Program će se odvijati u prostorijama mesne zajednice, a očekuje se učešće oko pedesetak članova Udruženja Slovenaca „Logarska dolina“ i njihovih gostiju.

Aktivisti udruženja „Logarska dolina“ su krajem 2015. godine počeli da obilaze mesta po južnom Banatu gde žive slovenačke porodice. Nakon aktivnog terenskog rada došlo se do podataka gde ima najviše slovenačkih porodica i tada se počelo sa posetama kao i učlanjenjem novih članova. Jedno od tih mesta bila je i Velika Greda koja se nalazi u Opštini Plandište, u južnom Banatu, u neposrednoj blizini Državne granice sa Rumunijom. Ovo živopisno banatsko mesto zajedno sa okolnim naseljima Dužine, Veliki Gaj, Hajdučica i Plandište bilo je naseljeno sa oko tri hiljade Slovenaca koji su nakon Drugog svetskog rata kao kolonisti došli iz raznih krajeva Slovenije. Oni su doputovali železnicom, tada jedinim pouzdanim prevoznim sredstvom. Prema predanju starijih meštana Velike Grede, više od polovine tih ljudi se vratilo u Sloveniju. Jedan od glavnih  razloga je bio taj što je ovaj kraj Banata, naročito posle Drugog svetskog rata, ekonomski bio veoma slabo razvijen, i to u svakom pogledu. Falila je mehanizacija za obradu zemlje, drumovi su bili loši kao i ostala infrastruktura, fabrika praktično nije ni bilo. Mnogi Slovenci nikako se nisu mogli navići na život u takvom okruženju i uslovima, tako da se jedan broj vratio u Sloveniju, dok su se neke porodice odselile u centralnu Srbiju. Jedan broj porodica se odselio i u obližnji Vršac, a značajan broj se nastanio u mestu Gudurica, vinogradarskom mestu u podnožju Vršačkih planina. Ipak, stotinak porodica je ostalo u Velikoj Gredi i okolnim mestima. Njihovi potomci su i danas veoma aktivni u javnom, kulturnom i privrednom životu. Među njima ima i uspešnih sportista, kao i onih koji se uspešno bave lovom. Glavni prihodi porodica dolaze od bavljenja poljoprivredom, ali i zanatstvom. Mnogi od njih i dalje žele da ostanu u svojim mestima i nastave da se bave poslovima koji su i do sada radili. Raduje činjenica da postoji i jedan značajan broj dece koje imaju slovenačke korene, i da mnogi od njih znaju i svoje poreklo i iz kog kraja su došli u banatsku ravnicu. Značajan je i podatak da skoro sve porodice imaju kontakte sa svojim rođacima ne samo u Sloveniji već i po čitavoj Evropi i svetu. Formiranjem nove podružnice Slovencima iz ovog kraja će u značajnoj meri biti omogućeno aktivnije delovanje i promovisanje svog maternjeg jezika, tradicije i kulture.

VELEPOSLANIŠTVO SLOVENIJE V BEOGRADU OBJAVLJA RAZPIS ZA PROSTO DELOVNO MESTO

RAZPIS ZA PROSTO DELOVNO MESTO

RAZPIS ZA PROSTO DELOVNO MESTO 

'Strokovni sodelavec na konzularnem oddelku Veleposlaništva RS v Beogradu'

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Republiki Srbiji išče osebo za delo na delovnem mestu strokovnega sodelavca na konzularnem področju za določen čas s polnim delovnim časom za obdobje 1 leta s trimesečnim poskusnim delom.

Kandidat/ka, ki bo z veleposlaništvom sklenil/a pogodbo o zaposlitvi, bo opravljal/a delovne naloge, ki med drugim vključujejo:

·         sprejem zaprosil ter dodeljevanje terminov konzularnim strankam, spremljanje elektronske pošte veleposlaništva ter odgovarjanje na vprašanja in zaprosila;

·         delo na konzularnem okencu (sprejem vlog in vročanje konzularnih zadev);

·         prevajanje lažjih tekstov;

·         opravljanje prevozov uslužbencev veleposlaništva;

·         dostava pošte in ostalih pošiljk po navodilu predstojnika;

·         odpošiljanje arhivske dokumentacije, sodelovanje v komisijah za arhiviranje, inventuro in uničenje dokumentov;

·         opravljanje drugih nalog po navodilu vodje predstavništva. 

Kompetence in izkušnje, ki se bodo upoštevale pri izbiri kandidata: 

·         najmanj višješolska izobrazba;

·         tekoče znanje slovenščine, srbščine in angleščine; 

·         organizacijske sposobnosti ter delo z ljudmi;

·         znanje uporabe računalniških programov;

·         urejenost, uglajenost;

·         sposobnost opravljanja dela v časovni stiski; 

·         vozniški izpit B-kategorije. 

Kraj in lokacija opravljanja dela ter razgovora za delo: Veleposlaništvo Republike Slovenije v Beogradu, Srbija. 

Zainteresirani kandidati naj svoje prijave na razpis (življenjepis, motivacijsko pismo ter soglasje za obdelavo osebnih podatkov) pošljejo po elektronski pošti na e-naslov: sloembassy.belgrade@gov.si.

Veleposlaništvo si pridržuje pravico do posredovanja odgovora nekaterim kandidatom.

OBISK PREDSEDNIKA DRŽAVNEGA ZBORA REPUBLIKE SLOVENIJE IGORA ZORČIČA

V petek, 27.8.2021, je predsednik Državnega zbora Republike Slovenije Igor Zorčič z delegacijo bil na obisku v Srbiji. Ob tej priliki se je predsednik Državnega zbora srečal v rezidenciji Veleposlanika Republike Slovenije gospoda Damjana Berganta s predstavniki slovenske skupnosti v Srbiji: predsednikom Nacionalnega sveta slovenske narodne manjšine Sašom Verbičem, zamestnico predsednika Nacionalnega sveta Majo Đukanović ter beograjskim nadškofom Stanislavom Hočevarjem. Pogovarjali so se o položaju slovenske manjšine v Srbiji in popisu prebivalstva, ki bo potekal naslednje leto. Predsednik Nacionalnega sveta Saša Verbič se je zahvalil za podporo Vlade Republike Slovenije slovenskim društvom v Srbiji.

OBISK ZORČIČA.jpg

USPEŠNO ORGANIZOVAN 4. GASTRONOMSKI DOGAĐAJ

Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“, podružnica u Kovinu po četvrti put je organizovala gastronomski događaj “Naši slovenački specijaliteti”. Događaj je bio priređen u nedelju 5. septembra 2021. u deliblatskom „Društvu sportskih ribolovaca“ na Deliblatskom jezeru koje se nalazi u sklopu Parka prirode „Kraljevac“.

20210905_124644.jpg

Zbog epidemiološke situacije događaj je organizovan na otvorenom, na obali jezera, a vredni domaćini su se u potpunosti potrudili da gostima prirede nezaboravno druženje i uživanje u slovenačkim specijalitetima. Slovenački meni spremali su pored domaćina i učenici i profesori kuvarskog smera Ekonomske škole “Paja Marganović”, dok su učenici konobarskog smera usluživali goste.

20210905_141804.jpg

Manifestaciji su prisustvovali i članovi Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine u Srbiji dr Milena Spremo, koja vodi tečaj slovenačkog jezika sa elementima kulture u Pančevu i Kovinu kao i Saša Radić, predsednik Izvršnog odbora. Tu su bili i predstavnici Opštine Kovin, predstavnici Turističkih organizacija Pančeva i Kovina kao i gosti iz Zidanog Mosta (Slovenija), Beograda, Pančeva, Kovina i Zrenjanina. Ove godine na meniju su bili specijaliteti spremljeni po tradicionalnim recepturama iz slovenačke regije Štajerska, a na kraju je bila poslužena tradicionalna slovenačka štrudla, čuvena “Potica”.

Ispred Nacionalnog saveta slovenačke manjine u Srbiji prisutnima se obratio Saša Radić, predsednik Izvršnog odbora, koji je prvi put je prisustvovao ovoj manifestaciji priređenoj na jezeru “Kraljevac”. Prilikom obraćanja gostima Radić je rekao da je počastvovan što može da prisustvuje ovakvoj manifestaciji koja je nesumnjivo od velikog značaja za slovenačku manjinu koja živi na ovim prostorima i da se slovenačka kultura i tradicija populariše i putem gastronomije. Ujedno je napomenuo da se slovenački Nacionalni savet uveliko priprema za Popis stanovništva koji će biti naredne godine i da će tim povodom biti organizovana poseta svim slovenačkim društvima u Srbiji, kojih sada ima 17. On je tom prilikom razgovarao sa prisutnim članovima pančevačkog i kovinskog slovenačkog udruženja koji su ga informisali o aktivnostima i aktuelnim dešavanjima u Udruženju i planovima za naredni period.

20210905_144455.jpg

Predsednik Udruženja Slovenaca „Logarska dolina“ i predsednik organizacionog odbora manifestacije Josip Veber rekao je da je veoma zadovoljan što se i pored složene epidemiološke situacije ovaj događaj održao, a što je posebno značajno, bilo je i gostiju iz Slovenije. Gostima se obratio i upravnik Parka prirode „Kraljevac“ Aleksandar Sarmeš koji je ispričao zanimljivu priču o samom parku prirode i načinu na koji se zaštićuje ovo prelepo i zanimljivo mesto na obroncima Deliblatske peščare.

20210905_151257.jpg

Organizaciju ovogodišnje manifestacije pomogli su: Kancelarija Vlade Republike Slovenije za Slovence po svetu, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine- nacionalne zajednice, Opština Kovin, Turistička organizacija Pančeva, Ekonomska škola “Paja Marganović” Pančevo i Park prirode „Kraljevac“-Udruženje sportskih ribolovaca iz Deliblata.

20210905_160214.jpg

JAVNI RAZPIS ZA DODELITEV ŠTIPENDIJ ZA ŠTUDIJ V REPUBLIKI SLOVENIJI ZA SLOVENCE V ZAMEJSTVU IN SLOVENCE PO SVETU ZA ŠTUDIJSKO LETO 2021/2022

Obveščamo vas, da je Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS objavil razpis za dodelitev štipendij za študij v Republiki Sloveniji za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu za študijsko leto 2021/2022.

Predmet javnega razpisa je prva dodelitev štipendij Slovencem v zamejstvu in Slovencem po svetu za študij na višješolskem ali visokošolskem programu 1. ali 2. stopnje za pridobitev javnoveljavne stopnje izobrazbe v Republiki Sloveniji za študijsko leto 2021/2022 za vlagatelje, ki bodo v študijskem letu 2021/2022 vpisani v letnik na višješolskem študiju ali visokošolskem študiju 1. ali 2. stopnje.

Rok za prijavo je 30. september 2021. Pogoje za pridobitev štipendije, zahtevano dokumentacijo, merila za ocenjevanje vlog in druge informacije lahko najdete v besedilu razpisa na povezavi.

https://www.srips-rs.si/vsi-razpisi/razpis/stipendije-za-slovence-v-zamejstvu-po-svetu-za-studijsko-leto-20212022-312-jr

SLOVENIJA V FOKUSU FESTIVALA EVROPSKEGA FILMA NA PALIĆU 2021

Na letošnjem 28.festivalu evropskega filma Palić 2021, je bila predstavljena kot "kinematografija v fokusu" Slovenija in sodobni slovenski film.

Izbiro filmov za letošnji festival je pripravil Dragomir Zupanc, režiser in umetniški direktor filmske Revije "Dnevi slovenskega filma" v Srbiji. Na festivalu je predvajan med drugimi film "Rešetarji s Crvenega krsta" v produkciji Društva Slovencev v Beogradu-Društva Sava.

Več o tem na povezavi: https://www.rtvslo.si/kultura/film-in-tv/slovenija-v-fokusu-festivala-evropskega-filma-v-srbiji-kjer-bodo-nagradili-mileno-zupancic/587447

viber_image_2021-07-22_17-14-29-848.jpg

SLOVENIJA U FOKUSU – PROGRAM AKTUELNOG SLOVENAČKOG FILMA NA MEĐUNARODNOM FILMSKOM FESTIVALU PALIĆ 2021

Ove godine, međunarodni filmski festival evropskog filma na Paliću i u Subotici, koji se održava od 17-23.7.2021, predstaviće Republiku Sloveniju kao Kinematografiju u fokusu. Dobitnik nagrade za najbolji evropski filmski festival 2017, PALIĆ FF osnovan je još 1992, i već gotovo tri decenije posvećen je promociji umetničkih vrednosti i autohtone produkcije u evropskom i regionalnom, srpskom i eks-ju filmu.

 

Program aktuelnog slovenačkog filma, Slovenija u fokusu, organizuje se u saradnji sa Ambasadom Slovenije, Filmskim centrom Slovenije i njegovom direktorkom, g-đom Natašom Bučar, i Društvom Slovenaca ,,SAVA’’, koje organizuje reviju Dani slovenačkog filma u Beogradu i Srbiji od 2015. godine.

 

Selekciju filmova za program Slovenija u fokusu – PALIĆ FF 2021 potpisuje Dragomir Drago Zupanc, umetnički direktor i selektor revije Dani slovenačkog filma. Kako ističe Zupanc, slovenačka kinematografija se već trideset godina razvija autohtono u novostvorenoj državi. Sa autorima afirmisanim i nagrađivanim na prostoru i u vremenu Eks-države, slovenački film se obnovio kadrovski, obogatio tematski i kroz bioskope i filmske manifestacije učvrstio kao jedan od nosećih stubova slovenačke kulture. Sledbenici velikana kao što su Štiglic, Babič, Pogačnik, Klopčič, Hladnik, nastavili su kontinuirano da se upisuju u noviju istoriju poslednjih decenija prošlog veka kao Cvitkovič, Aćimović Godina, Slak, Pevec, Kozole, Labovič, Košak. Kraj minulog i početak novog stoleća obeležavaju nova autorska imena: Marko Naberšnik, Igor Šterk, Hana Slak, Vinko Moderndorfer, Martin Turk, Igor Zare, a iza njih, već im ulaze u trag: Urša Menart, Rudi Uran, Nina Blažin, Urška Đukić, Gregor Božič, Matej Nahtigal, Petra Seliškar. Bez namere da obuhvatimo sva gore pomenuta imena, sveli smo izbor na autore i filmove prikazane na tri poslednje revije Dani slovenačkog filma. Kriterijum za svrstavanje filmova bio je tematska originalnost, autorska inovacija i autentičnost prizora slovenačkog prostora i entiteta. Mislim da ćete gledajući filmove osetiti drugačije preokupacije, kao u filmu Nerazvojni, M. Naberšnika, nove pristupe (Ona lovi, U. Đukić) i uključenje prirodnog okruženja kao tumača raspoloženja (Ne zaboravi da dišeš, M.Turka). Cilj je da se odškrinuta vrata prema slovenačkom prostoru širom otvore, da bi prostrujale sa obe strane ideje, energije i afiniteti, tako važni za stvaralaštvo i kooprodukcijsku saradnju između kinematografije Srbije i Slovenije.

 

Festival evropskog filma PALIĆ 2021 dodeliće ove godine Počasnu nagradu ,,Aleksandar Lifka'' proslavljenoj jugoslovenskoj i slovenačkoj filmskoj i pozorišnoj glumici Mileni Zupančič, koja će i posetiti Festival, kada će joj na Svečanoj dodeli biti uručeno Priznanje, još jedna potvrda kvalitetu i značaju slovenačke filmske kulture i kinematografije.

 

Tokom Festivala, u okviru programa Slovenija u fokusu, u saradnji sa Danima slovenačkog filma biće organizovan i stručni Okrugli sto o slovenačkom filmu. I ovom prilikom razgovor o slovenačkom filmu uključiće teme kontinuiteta prošlosti i sadašnjosti, te perspektivu budućeg rada i razvoja unutar slovenačkog i postjugoslovenskog filma i filmske kulture. Na Okruglom stolu, koji će moderirati dr Ivana Kronja, filmolog i filmska kritičarka i saradnica Dana slovenačkog filma, fokusiraćemo se na umetničke domete, kulturnu politiku i produkcione aspekte kinematografije Slovenije danas, sa posebnim osvrtom na filmove i autore-ke u programu SLOVENIJA U FOKUSU PALIĆ FF 2021. Učesnici će takođe govoriti o filmskoj umetnosti u Sloveniji u jugoslovenskom periodu i doprinosu istaknute glumice Milene Zupančič, laureatkinje Počasne nagrade ,,Lifka’’.

SLOVENIJI ZA 30 LET – DOBRODOŠLI DOMA, RIBNICA 2021

V Ribnici smo se 3.julija 2021 zbrali Slovenci iz zamejstva in domovine v okvirju tradicionalne manifestacije „Dobrodošli doma“. Ob 30.obletnici državnosti Slovenije je vseslovensko srečanje v Ribnici imelo še bolj svečan karakter. Nažalost, zaradi pandemije virusa Covid 19 je udeležba rojakov iz tujine bila manjša, nekateri pa so svoje prispevke poslali po spletu in smo jih lahko videli na okrogli mizi v Rokodelskem centru.

Ribnica 2021 - 2.jpg

Slovenci iz Srbije smo se predstavili s filmom „Rešetarji s Crvenega krsta“ o našem Ivanu Debeljaku, čigava obrtniška delavnica je praznovala 100.obletnico obstoja.

Ribnica 2021.jpg

Program se je nadaljeval na Ribniškem gradu z nastopom kulturno umetniških skupin iz zamejstva in sveta.

Letošnje prireditve so se udeležili: ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr Helena Jaklitsch, predsednik Svetovnega slovenskega kongresa, dr Boris Pleskovič, ter župan občine Ribnica, Samo Pogorelec.

Delegacijo iz Srbije so sestavljali: predsednik Nacionalnega sveta slovenske narodne manjšine in Društva Slovencev v Beogradu – Društva Sava, Saša Verbič, režiser filma „Rešetarji s Crvenega krsta“, Dragomir Zupanc, kustos razstave, Vesna Omčikus, producent filma Vladimir Šojat in sitar Ivan Debeljak.

Prireditev se je nadaljevala z glasbo in pesmijo folklornih skupin naših rojakov iz Avstrije, Madžarske, Švedske, Argentine ter Italije. Za konec pa veselica z nastopom Ansambla Saša Avsenika.

 

UDRUŽENJE SLOVENACA „LOGARSKA DOLINA“ I INSTITUT „TAMIŠ“ PANČEVO ORGANIZOVALI ZANIMLJIVU RADIONICU ZA DECU I ODRASLE

Nova saznanja i iskustva iz oblasti zaštite namirnica i životne sredine

U petak 9. jula u konferencijskoj sali Instituta „Tamiš“ u Pančevu održana je zanimljiva radionica za decu i odrasle na temu očuvanja namirnica i životne sredine. Ova radionica koju su zajednički organizovali renomirani pančevački institut i Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“ omogućila je prisutnima nova saznanja i iskustva iz ovih oblasti, inače veoma važnih za naš zdrav život. Moderator radionice bila je dr Violeta Mickovski-Stefanović, savetnica u Institutu „Tamiš“, koja je u uvodnom izlaganju istakla važnost očuvanja životnih namirnica koje koristimo u svakodnevnom životu, njihovom pakovanju odnosno ambalaži, kao i o njihovoj zaštiti prilikom prerade. Posebnu pažnju za ovu temu pokazali su najmlađi članovi pančevačkog Udruženja Slovenaca koji su imali veoma zanimljivu interakciju sa moderatorom. Nakon uvodnog predavanja koje je bilo namenjeno najmlađima, program je nastavljen predavanjem za starije članove. Za to vreme deca su imala zadatak da sami osmisle i oslikaju ambalažu za neke životne namirnice po svom izboru. Zadatak je uspešno bio izvršen, a ideje koje su najmlađi predstavili ostavile su veoma jak utisak na moderatora i ostale učesnike.

20210709_152202.jpg

-Ovakvim radionicama, Institut „Tamiš“ i pančevačko Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“, žele da prošire svest o važnosti zaštite ne samo životnih namirnica koje koristimo u svakodnevnom životu, već i o zaštiti životne sredine koja je iz godine u godinu sve ugroženija, prvenstveno nemarom ljudskog faktora. Veoma me raduje nivo znanja, a pogotovo interesovanja najmlađih za teme koje smo danas obrađivali. Sistem zaštite životnih namirnica i životne sredine u Sloveniji je jedan značajan pokazatelj i putokaz koji bi trebalo da sledimo. Slovenija koja ima blizu 60 procenata teritorije pod šumama i koja je pre neku godinu proglašena za najčistiju zemlju na svetu svakako treba da nam bude zemlja za primer istakla je dr Violeta Mickovski-Stefanović.

Saradnja Instituta „Tamiš“ i Udruženja „Logarska dolina“ će se nastaviti krajem avgusta za kad je planirana nova radionica namenjena najmlađima. Tema radionice će biti proizvodnja karamela, omiljenih dečijih slatkiša.

20210709_144738.jpg