Nastaviti negovanje slovenačke kulture i tradicije
Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“ zajedno sa članovima svoje novoformirane podružnice u Velikoj Gredi organizovali su od 9. do 10. oktobra kulturnu manifestaciju „Dani Slovenije“ posvećenu tridesetogodišnjici državnosti Republike Slovenije. U subotu 9. oktobra u sali Mesne zajednice bilo je priređeno promotivno veče posvećeno slovenačkom turizmu i kulturnim znamenitostima. Uz video projekcije prisutnima su posebno bile predstavljene kulturne manifestacije koje se tradicionalno organizuju u Ptuju, Mariboru, Bledu, Portorožu i Kranjskoj Gori. U nedelju 10. oktobra program je bio posvećen slovenačkoj gastronomiji. Na početku programa prisutnima se obratila Olina Rodić, predstavnik Opštine Plandište.
-Opština Plandište sa velikom pažnjom prati kulturna dešavanja, naročioto onih koje organizuju predstavnici nacionalnih manjina. Na teritoriji naše Opštine u međusobnom skladu i poštovanju žive pripadnici 20 nacija i etničkih grupa, među kojima su i Slovenci. To je veliko bogatstvo i benefit i sa ponosom to možemo da istaknemo. Slovenačka nacionalna manjina, iako malobrojna, na poseban način doprinosi sveobuhvatnom razvoju naše Opštine, a to se naročito vidi u resoru privrede i privatnog preduzetništva. Opština Plandište će i u buduće podržavati ovakve kulturne manifestacije, koje svakako za cilj imaju promovisanje kulture i negovanje tradicije pripadnika nacionalnih manjina izjavila je Rodićeva.
Predsednik Udruženja „Logarska dolina“ Josip Veber, koji je i član Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine u Srbiji, pozdravio je prisutne i ujedno preneo pozdrave predstavnika slovenačke Ambasade u Beogradu i predsednika Nacionalnog saveta Saše Verbiča, koji iz objektivnih razloga nisu mogli da prisustvuju. Veber se u kratkim crtama osvrnuo na zanimljivu istoriju Slovenaca u ovim krajevima, naročito na period posle Drugog svetskog rata kada ih je kolonizirano oko 3 hiljade.
-Posle Drugog svetskog rata izvestan broj Slovenačkih porodica je kolonizovan u ovom delu južnog Banata. Sticajem okolnosti jedan broj njih se posle nekoliko godina vratilo u Sloveniju, dok se jedan broj odselio u obližnji Vršac, Guduricu i Belu Crkvu. Jedan deo njih se odselio i u centralnu Srbiju, dok je stotinak porodica ostalo na teritoriji opštine Plandište, a čiji potomci i danas tu žive. Iako u malom broju, slovenačke porodice aktivno učestvuju u javnom i kulturnom životu opštine, a značajne rezultate imaju i pojedini privatni preduzetnici. Naše Udruženje će se i u narednom periodu truditi da se putem raznih manifestacija, učenjem slovenačkog jezika i posetama Sloveniji najmlađih članova, sačuva slovenački identitet, kultura i tradicija rekao je Veber.
Ukoliko epidemiološke prilike dozvole do kraja godine u Velikoj Gredi održaće se još dve manifestacije, u novembru je planirano „Martinovanje“, a u decembru Dani slovenačkog filma.
Josip Weber