REŠETARI SA CRVENOG KRSTA – VEK TRAJANJA U BEOGRADU
– izložba u Manakovoj kući –
Septembra 2019. godine navršilo se sto godina od kada se Slovenac iz Ribnice Edvard Cvar nastanio u Beogradu i tu nastavio svoj zanat – izradu sita i drvenarije od materijala donetog iz Slovenije. Čitavo stoleće se sita i druga „suha roba“ izrađuju na isti način, u istoj radionici i istim alatima. Taj zanat istrajava još uvek zahvaljujući rođaku Edvarda Cvara i nasledniku zanata, Ivanu Debeljaku, koji je porodici Cvar-Debeljak 2015. godine doneo priznanje – Sertifikat Ministarstva privrede Republike Srbije kojim se ručno izrađena sita i rešeta majstora Debeljaka smatraju proizvodima starog zanata i mogu se obeležavati oznakom „Otvorene šake“. Sitarski zanat u vreme osnivanja ove radionice bio je tražen i cenjen, a majstori poštovani i uvažavani članovi društva. Vreme se promenilo, nove tehnologije pro- izvodnje smenile su stare, a i potrebe i način života su drugačiji. Ovaj zanat je u opasnosti da potpuno nestane. Priređujući izložbu „Rešetari sa Crvenog krsta – vek trajanja u Beogradu“, Etnografski muzej u Beogradu i Društvo Slovenaca u Beogradu – Društvo „Sava“ žele da skrenu pažnju na potrebu da se sitarski zanat očuva i prenese na sledeće generacije, kao deo nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije. Posetioci će na izložbi imati priliku da vide ručno izrađena sita i alate kojima se prave. U saradnji sa gostima iz Rokodelskog centra iz Ribnice u Sloveniji ispričaćemo priču o nastanku i trajanju radionice Sita i rešeta majstora Ivana Debeljaka i posebnom načinu prodaje nazvanom krošnjarstvo, koje je zaštitni znak Ribnice, kraja u kome se i danas nabavlja najbolja sirovina za izradu sita.
Izložba će biti dostupna za posetioce od 15. oktobra do 12. novembra 2019. godine u Manakovoj kući, Gavrila Principa 5.
Prateći program izložbe
15. oktobar (utorak)
13.00 Predavanje Polone Rigler Grm u Manakovoj kući. Stručno vođenje kroz stalnu postavku.
19. oktobar (subota)
11.00 – 14.00 Slikarska radionica (radionicu vodi Marija Vauda, akad. slikar). Stručno vođenje kroz stalnu postavku.
25. oktobar (petak)
18.00 Кoncert Pojoče družbe (dirigent Višnja Dimitrijević).
26. oktobar (subota)
11.00 – 14.00 Slikarska radionica (radionicu vodi Marija Vauda, akad. slikar).
09. novembar (subota)
10.30 – 15.00 Poseta učenika slovenačkog jezika iz Društva „Sava“ (nastavnica Tatjana Bukvič). Stručno vođenje kroz stalnu postavku i izložbu Rešetari sa Crvenog krsta.
11. novembar (ponedeljak)
18.00 Proslava Martinovanja – praznik vina.
REŠETARJI S CRVENEGA KRSTA – STOLETJE OBSTOJA V BEOGRADU
– razstava v Manakovi kući –
Septembra leta 2019 je minilo polnih sto let, odkar se je Slovenec iz Ribnice Edvard Cvar naselil v Beogradu in tu nadaljeval svojo obrt – izdelavo sit in lesnih izdelkov iz materiala, prinesenega iz Slovenije. Celo stoletje se sita in drugo »suho robo« izdeluje na enak način, v isti delavnici in z istim orodjem. Obrt se ohranja zahvaljujoč sorodniku Edvarda Cvara in obrtniškemu nasledniku Ivanu Debeljaku, ki je družini Cvar-Debeljak leta 2015 prinesel priznanje – certifikat Ministrstva Republike Srbije, s katerim so ročno izdelana sita in rešeta mojstra Debeljaka priznana za izdelke stare obrti ter nosijo oznako »Otvorene šake« (»Odprte dlani«). Sitarska obrt je bila v času ustanavljanja te delavnice iskana in cenjena, mojstri pa spoštovani in občudovani člani družbe. Časi so se spremenili, nove tehnologije proizvodnje so nadomestile stare, pa tudi potrebe in način življenja so drugačni. Obrti preti nevarnost popolnega izginotja. Z razstavo »Rešetarji s Crvenega Krsta – stoletje obstoja v Beogradu« Etnografski muzej v Beogradu in Društvo Slovencev v Beogradu – Društvo »Sava« želita opozoriti na potrebo, da se sitarsko obrt ohrani in prenese na naslednje generacije, kot del nematerialne kulturne dediščine Srbije. Obiskovalci razstave bodo imeli priložnost, da si ogledajo ročno izdelana sita in orodje, s katerim se jih izdeluje. V sodelovanju z gosti iz Rokodelskega centra Ribnica iz Slovenije bomo pripovedovali zgodbo o nastanku in obstoju delavnice Sita in rešeta mojstra Ivana Debeljaka ter posebnem načinu prodaje, imenovanem krošnjarstvo, ki je zaščitni znak Ribnice, kraja, kjer se še danes nabavlja najboljšo surovino za izdelavo sit.
Razstava bo odprta za obiskovalce od 15. oktobra do 12. novembra 2019 v Manakovi kući, Gavrila Principa 5.
Spremljevalni program razstave
15. oktober (torek)
13.00 Predavanje Polone Rigler Grm v Manakovi kući. Strokovno vodenje po stalni postavitvi.
19. oktober (sobota)
11.00 – 14.00 Slikarska delavnica (delavnico vodi Marija Vauda, akad. slikarka). Strokovno vodenje po stalni postavitvi.
25. oktober (petek)
18.00 Koncert Pojoče družbe (dirigent Višnja Dimitrijević).
26. oktober (sobota)
11.00 – 14.00 Slikarska delavnica (delavnico vodi Marija Vauda, akad. slikarka).
09. november (sobota)
10.30 – 15.00 Obisk učencev slovenskega jezika iz Društva »Sava« (učiteljica Tatjana Bukvič). Strokovno vodenje po stalni postavitvi in razstavi Rešetarji s Crvenega Krsta.
11. november (ponedeljek)
18.00 Proslava Martinovanja – praznik vina.