POSETA MANIFESTACIJI "NOĆ MUZEJA" ČLANOVA DRUŠTVA LOGARSKA DOLINA
Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“ Pančevo
Poseta manifestaciji „Noć muzeja“
Članovi pančevačkog Udruženja Slovenaca „Logarska dolina“ posetili su u subotu 21. maja pančevački Narodni muzej u kome se tradicionalno organizovao program u sklopu manifestacije Noć muzeja. Slogan ovogodišnje manifestacije bio je „Moć muzeja“ čime se htelo napomenuti koliko su muzeji važni za očuvanje istorije, kulture i tradicije i koliko je značajno posetiti ih.
Članovi su se tokom obilaska izložbi najviše zadržali u galeriji muzeja gde je predsednik Udruženja Slovenaca „Logarska dolina“ Josip Veber imao samostalnu izložbu na temu železnice.
Tokom obilaska izložbi članovi su se susreli sa direktorom muzeja Miroslavom Birclinom sa kojim je razgovarano o narednim programima koje Udruženje želi da organizuje sa muzejom. Planirano je da se sledeći program održi u svečanoj Sali muzeja u drugoj polovini juna kada će na prigodan način, kulturnim programom biti obeležen Dan državnosti Republike Slovenije.
OBELEŽENA 115. GODIŠNJICA PRVOG TEČAJA SLOVENAČKOG JEZIKA NA UNIVERZITETU U BEOGRADU I 15. GODIŠNJICA OSNIVANJA LEKTORATA ZA SLOVENAČKI JEZIK
U sredu, 11. maja 2022. godine u 12 sati, na Filološkom fakultetu svečano je obeležena 115. godišnjica prvog tečaja slovenačkog jezika na Univerzitetu u Beogradu i 15. godišnjica osnivanja Lektorata za slovenački jezik u okviru Katedre za opštu lingvistiku. Prisutnima su se obratili prof. dr Iva Draškić Vićanović, dekan Filološkog fakulteta, Nj. E. Damjan Bergant, ambasador Republike Slovenije u Srbiji, prof. dr Natalija Panić Cerovski, upravnica Katedre za opštu lingvistiku, prof. dr Mateja Pezdirc Bartol, upravnica Katedre za slovenistiku Filozofskog fakulteta u Ljubljani i dr Mojca Nidorfer, rukovodilac programa Slovenački na stranim univerzitetima.
Istoriju i razvoj slovenistike u Srbiji predstavila je prof. dr Maja Đukanović, profesorka slovenačkog jezika na Filološkom fakultetu u Beogradu i članica Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine u Srbiji.
Na predlog Centra za slovenački kao drugi i strani jezik, Lektorata za slovenački jezik i Ambasade Slovenije, Ministarstvo prosvete, nauke i sporta odlikovalo je redovnu profesorku dr Maju Đukanović sa ordenom za zasluge u oblasti slovenačkog jezika.
Istog dana, 11. maja 2022. u 19 sati, u prostorijama Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine, održana je promocija Slovenike – časopisa za kulturu, nauku i obrazovanje. Ovaj godišnji časopis izdaju Filološki fakultet u Beogradu i Nacionalni savet slovenačke nacionalne manjine u Republici Srbiji. Tematski broj časopisa, „Mladi slovenisti: drugi vek”, predstavile su prof. dr Alojzija Zupan Sosič, prof. dr Maja Đukanović i Biljana Vuković.
OBISK NJEGOVE EKSELENCE GOSPODA JANA BRAATHUA, AMBASADORJA OEBSA V SRBIJI PRI NACIONALNEM SVETU SLOVENSKE NARODNE MANJŠINE
Delegacija OEBSA v Srbiji, je bila 4.maja 2022 na obisku pri Nacionalnem svetu slovenske narodne manjšine v Srbiji. V delegaciji so bili, poleg njegove ekselence gospoda Jana Braathua, ambasadora OEBSA, še: Stefan Nuner, šef za politiko in koordinacijo, Zuzana Pavlikova, viša svetovalka za narodne manjšine, Milica Rodić, nacionalna vslužbenka na projektu, ter Nada Kojadinović, prevajalka.
Goste iz OEBSA so sprejeli v prostorih Nacionalnega sveta na Terazijah 3 v Beogradu Saša Verbič, predsednik Nacionalnega sveta, Maja Đukanović, zamestnica predsednika NS ter predsednica Odbora za izobraževanje, Saša Radić, predsednik Izvršnega Odbora NS, Dragomir Zupanc, predsednik Odbora za kulturo in Dino Dolničar, predsednik Odbora za informiranje.
Po besedah gospoda Braathua namen njegovega obiska, je bil, da bi se spoznali z delom Nacionalnega sveta slovenske narodne manjšine in mnenjih v zvezi s popisom prebivalstva, ter volitvami za nove Nacionalne svete. Saša Verbič, predsednik NS, je seznanil gospoda ambasadora z osnovnimi podatki v zvezi s slovensko skupnostjo, ki živi v Srbiji, o njeni številčnosti ter razširjenosti po teritoriji Srbije, o delu Nacionalnega sveta na ohranjanju nacionalne identitete, jezika ter slovenske kulture.
O pouku slovenskega jezika in nasploh o izobraževanju, je govorila profesor dr Maja Đukanović. O medijski predstavitvi slovenske skupnosti v Srbiji, o spletnem portalu Slokult info, Video galeriji in Radio podcastu je spregovoril Dino Dolničar. O promotivnem filmu za kampanjo v zvezi s popisom prebivalstva, je spregovoril Dragomir Zupanc. Za zaključek, je o popisu spregovoril Saša Radić, predsednik Izvršnega odbora.
Na koncu sestanka se je gospod ambasador zahvalil na sprejemu.
TEČAJI SLOVENŠČINE V POLETNEM ČASU IN MOŽNOSTI PRIDOBITVE ŠTIPENDIJ
Dragi rojaki,
prihajajo poletni meseci in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Morda ste preveč oddaljeni in bi se raje priključili prek spleta ali pa bi letos učenje jezika združili z obiskom matične domovine?
Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v živo. Za nekatere so na voljo tudi štipendije.
Vabljeni, da si ogledate izbor in morda del letošnjega poletja namenite krepitvi znanja slovenščine.
ZA OTROKE IN MLADOSTNIKE:
· Poletna šola slovenščine 2022 na spletu
· Poletni tečaj slovenščine za otroke
· 26. Tabor slovenskih otrok po svetu v Kobaridu
· Poletna šola Slovenščina malo drugače
· 17. Mladinska poletna šola slovenščine (na voljo so štipendije)
ZA ODRASLE:
· 41. Poletna šola slovenskega jezika (na voljo so štipendije)
· 41. Poletna šola slovenskega jezika 2022 na spletu (na voljo so štipendije)
· 29. Poletni tečaji slovenskega jezika na slovenski Obali (na voljo so štipendije)
Več informacij o tečajih, rokih za prijavo in možnostih pridobitve štipendij najdete na naslednji povezavi: https://slovenci.si/ponudba-poletnih-tecajev-slovenscine/.
VABILO V PIŠECE ZA MLADE – ¨OD MAKSA DO FAKSA¨
Društvo Pleteršnikova domačija Pišece, Slovenija
(Društvo za varovanje maternega jezika, naravne
in kulturne dediščine „Maks Pleteršnik“ Pišece)
https://www.pletersnikova-domacija.si/
Mladim Slovencem po svetu
V Pišecah, 27. marca 2022
VABILO V PIŠECE ZA MLADE – ¨OD MAKSA DO FAKSA¨
Čas bivanja najmanj 2, največ 7 nočitev
oz. po dogovoru za udeležence iz bolj oddaljenih krajev
OD 31. AVGUSTA DO 30. SEPTEMBRA 2022 (ali po dogovoru)
-BREZPLAČNO-
Prihajaš na študij v Slovenijo?
Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav.
Naše društvo v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob finančni podpori Urada za Slovence po svetu letos drugič organizira bivanje mladih Slovencev, ki živite izven domovine, in že študirate v Sloveniji ali se boste v študijskem letu 2022/23 vpisali v 1. letnik študija ali pa vas zanima nadaljevanje študija na eni od slovenskih univerz. Vabimo vas v Pleteršnikovo zidanico, ki je v osrednjem delu tudi kulturni spomenik.
Pišece so vasica v zaščitenem območju Kozjanskega parka, na poti med Termami Čatež pri Brežicah na jugu in Termami Olimia v Podčetrtku na severu.
Bivanje v zidanici vam bo všeč, če imate radi naravo, mir in tišino. Najbližji wi-fi je v gostilni (500 m od zidanice) in pri šoli, pot do zidanice zadnjih 300 m poteka po gozdni poti – malo težje dostopno z avtom, kadar dežuje. (Do vašega prihoda bomo v zidanici poskrbeli za wi-fi.)
Želimo, da bi bogato kulturno, jezikovno zapuščino Maksa Pleteršnika in našo naravno dediščino lahko doživelo čim več naših rojakov. Tako ohranjamo spomin na dragoceno slovarsko delo Maksa Pleteršnika, ki ¨Dal narodu je svojemu zaklad, odkril bogastvo mu slovenskega jezika,¨ kot piše na njegovem nagrobniku v Pišecah. Poleg spoznavanja dežele in kulture prednikov lahko doživite slovenski jezik v pristnem okolju in ob druženju z domačini.
V zidanici je 5 ležišč (2 pograda in 1 pomožno ležišče), čajna kuhinja z osnovnimi potrebščinami (možno kuhanje obrokov) z jedilnico oz. prostorom za delavnice, wc in kabina za tuširanje.
Za prevoz in prehrano poskrbite sami, lahko naročite kosilo v šoli.
Če boste prišli v Slovenijo z avtobusom, vlakom ali letalom, bomo mi poskrbeli za prevoz do Pišec in nazaj.
Iz Pišec do Brežic in nazaj vozi lokalni avtobus, ki bo za vas brezplačen.
Iz Brežic redno vozijo vlaki in avtobusi v Ljubljano in Maribor.
Vsaka skupina bo dobila ¨domačega prijatelja¨, domačina, prostovoljca, ki bo poskrbel za vašo namestitev, vas seznanil z vsemi dogodki v bližnji okolici in vam bo tudi sicer na voljo, če boste kaj potrebovali.
Po vaših željah in možnostih se boste lahko vključevali v dejavnosti v Pišecah, Brežicah (Mladinski center, gimnazija ali srednja ekonomska šola) in v kraju, kjer boste študirali. V omenjenih šolah boste lahko obiskovali pouk in tako izpopolnjevali znanje slovenščine. Pa kakšen vtis boste zapisali v dnevnik zidanice.J
Če boste želeli, boste lahko v šoli v Pišecah izvajali prostovoljne dejavnosti za učence, npr.: športno, likovno, gledališko, jezikovno delavnico ...
Za prijave, usklajevanje terminov bivanja, sprejem in namestitev bo poskrbelo Društvo Pleteršnikova domačija. Vodenje dokumentacije bo potekalo v skladu s predpisano zakonodajo (tudi glede varovanja osebnih podatkov).
Prosti in zasedeni termini bodo objavljeni na FB Maks Pleteršnik (Dogodki - Koledar).
Prilagamo obrazec za prijavo in se veselimo srečanja z vami. J
Zbirnik lanskih informacij, fotografij, vtisov: https://padlet.com/dompisece/gdkbvnw7dvpec6cd
Vtise Aurene iz Društva Slovencev Sava Beograd, Srbija, lahko preberete: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2098901600435316&id=100009464882782
Rut Zlobec, Martin Dušič,
vodja sekcije za stike s Slovenci po svetu predsednik društva
VABILO V PIŠECE: „MOJA HIŠA JE TVOJ DOM“
VABILO V PIŠECE: „MOJA HIŠA JE TVOJ DOM“
za skupine do 5 oseb, čas bivanja najmanj 2, največ 7 nočitev
oz. po dogovoru za udeležence iz bolj oddaljenih krajev
DO 31. AVGUSTA IN OD 1. DO 15. OKTOBRA 2022
(ali po dogovoru)
-BREZPLAČNO, PROSIMO PA ZA PROSTOVOLJNI PRISPEVEK-
Naše društvo v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob finančni podpori Urada za Slovence po svetu tudi letos organizira bivanje slovenskih skupin oz. družin, ki živite izven domovine. Vabimo vas v Pleteršnikovo zidanico, ki je v osrednjem delu tudi kulturni spomenik.
Pišece so vasica v zaščitenem območju Kozjanskega parka, na poti med Termami Čatež pri Brežicah na jugu in Termami Olimia v Podčetrtku na severu.
V preteklih treh letih so bili udeleženci v glavnem zelo zadovoljni. Bivanje v zidanici je najbolj primerno za ljubitelje narave, miru in tišine. Najbližji wi-fi je v gostilni (500 m od zidanice), pot do zidanice zadnjih 300 m poteka po gozdni poti – malo težje dostopno z avtom, kadar dežuje.
Želimo, da bi bogato kulturno, jezikovno zapuščino Maksa Pleteršnika in našo naravno dediščino lahko doživelo čim več naših rojakov. Tako ohranjamo spomin na dragoceno slovarsko delo Maksa Pleteršnika, ki ¨Dal narodu je svojemu zaklad, odkril bogastvo mu slovenskega jezika,¨ kot piše na njegovem nagrobniku v Pišecah. Poleg spoznavanja dežele in kulture prednikov lahko doživite slovenski jezik v pristnem okolju in ob druženju z domačini.
V zidanici je 5 ležišč (2 pograda in 1 pomožno ležišče), čajna kuhinja z osnovnimi potrebščinami (možno kuhanje obrokov) z jedilnico oz. prostorom za delavnice, wc in kabina za prhanje.
Za prevoz in prehrano poskrbite sami, lahko naročite kosila v šoli.
Vsaka skupina bo dobila ¨domačega prijatelja¨, domačina, prostovoljca, ki bo poskrbel za vašo namestitev, vas seznanil z vsemi dogodki v bližnji okolici in vam bo tudi sicer na voljo, če boste kaj potrebovali.
Po lastni izbiri in možnostnih se boste lahko udeleževali kulturnih in drugih dejavnosti v našem kraju in ali kjer koli drugje v Sloveniji in nekaj vtisov zapisali v dnevnik zidanice.
Ob obisku družin s predšolskimi otroki in šolarji se bodo lahko otroci, učenci (v skladu z uredbami in ukrepi glede COVIDA 19), če bo to možno, udeleževali dejavnosti v vrtcu oz. sodelovali pri pouku v domači šoli, dijaki lahko obiskujejo pouk v gimnaziji ali srednji ekonomski šoli v 15 km oddaljenih Brežicah. Prevozi za dijake so brezplačni, z obstoječimi avtobusnimi linijami šolskih prevozov, s katerimi se vozijo tudi domači šolarji.
Prav zato imajo družine z otroki prednost pri prijavi do 24. junija in od 1. do 15. oktobra.
Prosimo vas tudi, da s sabo prinesete gradivo o delovanju vašega društva (biltene, zgoščneke ...). V delu Pleteršnikove domačije smo začeli ustvarjati zbirko, ki predstavlja utrinke delovanja Slovencev po svetu. Z njo bomo obogatili ponudbo Pleteršnikove spominske hiše in drugih domačih znamenitosti ter tako obiskovalce osveščali o širini in bogastvu slovenskega kulturnega prostora.
Vemo, da Slovenci po svetu delujete na različnih področjih in se ukvarjate z različnimi dejavnostmi, zato vas vabimo, da v času bivanja, če bo možno, brezplačno predstavite svoje delo (v šoli, občinski knjižnici, ob tradicionalnih prireditvah v kraju, občini ...).
Za prijave, usklajevanje terminov bivanja, sprejem in namestitev bo poskrbelo Društvo Pleteršnikova domačija. Vodenje dokumentacije bo potekalo v skladu s predpisano zakonodajo (tudi glede varovanja osebnih podatkov).
Prosti in zasedeni termini bodo objavljeni na FB Maks Pleteršnik (Dogodki - Koledar).
Hvaležni bomo za vsak prostovoljni prispevek, s katerim boste pomagali pri kritju stroškov vzdrževanja Pleteršnikove zidanice in bivanja v njej.
Zbirnik lanskih informacij, fotografij, vtisov: https://padlet.com/dompisece/gdkbvnw7dvpec6cd
Radio Prvi: https://radioprvi.rtvslo.si/2021/07/lokalni-cas-63/
Moja Slovenija, september 2018, na straneh 3 in 4, slovenska različica:
https://issuu.com/moja-slovenija/docs/09-september-2018-moja_slovenija_is
in angleška:
Posavski obzornik: https://www.posavskiobzornik.si/panorama/v-pletersnikovi-zidanici-srbska-druzina-s-posavskimi-koreninami-94037
Dolenjski list: https://www.dolenjskilist.si/2021/07/22/251084/novice/posavje/Med_spomini_v_Pletersnikovih_krajih/
Prilagamo obrazec za prijavo in se veselimo srečanja z vami.
Rut Zlobec, Martin Dušič,
vodja sekcije za stike s Slovenci po svetu predsednik društva
POLETNI TEČAJI SLOVENSKEGA JEZIKA NA SLOVENSKI OBALI
Halo, tukaj slovenski Mediteran!
29. Poletni tečaji slovenskega jezika na slovenski Obali
29th Summer Courses of the Slovene Language on the Slovene Coast
11.–22. 7. 2022
Med 11. in 22. 7. 2022 bomo v Kopru organizirali že 29. poletni tečaj slovenskega jezika na slovenski Obali »Halo, tukaj slovenski Mediteran!«, ki ga organizira Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.
ROK ZA PRIJAVO IN ODDAJO PROŠENJ ZA ŠTIPENDIJO: 15. 5. 2022
OBVESTILO O PREJEMU ŠTIPENDIJE IN RAZVRSTITEV PO SKUPINAH: 30. 5. 2022
PLAČILO KOTIZACIJE (50 €): DO 15. 6. 2022
KONTAKT IN PRIJAVE: halo.tecaji@fhs.upr.si
Več informacij:
POTPISAN PROTOKOL O SARADNJI IZMEĐU KULTURNOG CENTRA VRŠAC I NACIONALNOG SAVETA SLOVENAČKE NACIONALNE MANJINE
U okviru manifestacije Dani slovenačke kulture koju realizuju Udruženje Slovenaca „Kula“ Vršac i Kulturni centar Vršac, u ponedeljak 28.3.2022. je u galeriji Doma vojske otvorena izložba „Naš put u Banat“.
Autor izložbe je Vladimir Vučković, a predstavlja svojevrsni omaž periodu naseljavanja Slovenaca u Banat posle Drugog svetskog rata. Autentičnim fotografijama i predmetima izložba prikazuje kolonizaciju kroz prizmu jedne porodice.
Izložbu je otvorio direktor Kulturnog centra Vršac Davor Stojković, a prisutne je pozdravio i član Gradskog veća za kulturu dr Trajan Kačina, kao i predstavnica Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine Jadranka Bugarinov i Snežana Vidergar predstavnica udruženja Slovenaca “Kula”. O izložbi je govorio sam autor.
Ovogodišnji Dani slovenačke kulture rezultat su dugogodišnje saradnje između Kulturnog centra i Udruženja Slovenaca „Kula“, a večeras je ta saradnja unapređena potpisivanjem protokola o saradnji između Kulturnog centra i Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine.
OTKRIVANJE SPOMENIKA JERNEJA KOPITARA
Poštovani,
Obaveštavamo vas da će sutra u 15h biti otkriven spomenik Jerneju Kopitaru na skveru ulica Džordža Vašingtona, Palmotićeve i Hilandarske. Dobro došli!
AMBASADOR SLOVENIJE I PREDSEDNIK NACIONALNOG SAVETA POSETILI ČLANOVE PODRUŽNICE U VELIKOJ GREDI
Ambasador Republike Slovenije u Beogradu Damjan Bergant i predsednik slovenačkog Nacionalnog saveta Saša Verbič u sredu 16. marta posetili su članove podružnice Udruženja Slovenaca u Velikoj Gredi. Sastanak je bio organizovan u prostorijama Mesne zajednice, a pored članova Udruženja bili su prisutni i predstavnici lokalne samouprave. Na početku sastanka prisutnima se obratio ambasador Bergant koji je istakao da je ova poseta organizovana u sklopu obilaska slovenačkih društava u Banatu i da je sa posebnim interesovanjem prihvatio poziv za posetu Slovencima iz Velike Grede koju prvi put posećuje.
-Izuzetno mi je drago da sam danas imao priliku da posetim svoje sunarodnike čiji su preci na ovim prostorima prisutni već više od 75 godina. Upoznat sam sa bogatom i veoma zanimljivom istorijom Slovenaca u ovom delu Banata i impresioniran sam činjenicom da ovde i bližoj okolini živi i radi pedesetak porodica koje vode poreklo iz Slovenije, koje i dalje veoma lepo neguju slovenačke običaje i tradiciju. Njihovim precima, nakon dolaska u ravnicu, svakako nije bilo lako da započnu novi život i da se prilagode novim uslovima života. Ali i pored svih nedaća svojom istrajnošću i voljom za rad uspeli su da ostave neizibrisiv trag u mnogim životnim sferama. Republika Slovenija vodi veliku brigu o svojoj dijaspori, a pored pomoći slovenačkim društvima država će preko Ministarstva za obrazovanje pomoći i oko učenja slovenačkog jezika i elemenata slovenačke kulture, čija će predavanja za dečiji uzrast i odrasle krenuti već od septembra rekao je Bergant.
Predsednik Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine u Srbiji Saša Verbič u razgovoru sa prisutnima istakao je važnost očuvanja slovenačke kulture i tradicijie, a posebno slovenačkog identiteta.
-Nacionalni savet kao krovna institucija svih slovenačkih društava u Srbiji sa posebnom pažnjom prati njihov rad i aktivnosti. Savet će i dalje pomagati slovenačka društva kroz projekte, naročito onih koji promovišu slovenačku kulturu i tradiciju. Jedan od naših najvažnijih zadataka ove godine će biti realizacija aktivnosti koje će biti vezane za popis stanovništva koji podrazumeva rad na terenu, odnosno obilazak slovenačkih društava širom Srbije. Veoma nam je važno da od ljudi čujemo kako žive i rade, koje probleme imaju, i kako i na koji načn neguju svoje običaje, kulturu i tradiciju rekao je Verbič.
Ispred lokalne samouprave prisutne je pozdravio Ivica Brkić, predsednik Saveta mesne zajednice Velika Greda, koji je goste upoznao sa kratkim istorijatom Velike Grede, o privrednim i kulturnim dešavanjima kao i budućim planovima. Ispred predstavnika slovenačke zajednice u Velikoj Gredi ambasadora i predsednika Nacionalnog saveta pozdravio je Stanomir Olivo, koji je ujedno i potpredsednik Saveta mesne zajednice. On se zahvalio na njihovoj poseti i tom prilikom je uputio poziv da na proleće ponovo dođu kada Slovenci u ovom mestu budu organizovali manifestaciju „Gastronomski događaj-Naši slovenački specijaliteti“.
Na kraju prijema prisutnima se obratio i Josip Veber, predsednik Udruženja Slovenaca „Logarska dolina“ koji je istakao da je podružnica Udruženja u Velikoj Gredi veoma aktivna i da članovi uspešno sarađuju sa ostalim lokalnim udruženjima u Opštini Plandište. On je najavio da će pored gastronomske manifestacije biti organizovani i ostali projekti, a da će poseban akcenat biti stavljen na kulturne programe koji će se organizovati za decu školskog uzrasta koji će biti organizovani sa školama ne samo iz Velike Grede, već i oklonih mesta gde ima slovenačkih porodica.
OBISK SVETOVALKE ZA KULTURO IN MEDIJE NA FDU
Svetovalka za kulturo in medije Irena Herak je danes na povabilo prodekana Fakultete dramskih umetnosti Dina Dolničarja obiskala Fakulteto dramske umetnosti. Ob prvem uradnem obisku FDU se je sestala z dekom Milošem Pavlovićem, prodekanom Dinom Dolničarjem in študentom katedre za snemanje in oblikovavnje zvoka Lukom Cvetkom.
Savetnica za kulturu i medije ambasade Republike Slovenije u Beogradu, Irena Herak, posetila je danas Fakultet dramskih umetnosti na poziv prodekana Fakulteta dramskih umetnosti Dina Dolničara, vanrednog profesora. Tokom prve zvanične posete FDU, Irena Herak sastala se sa dekanom Milošem Pavlovićem, redovnim profesorom, prodekanom Dinom Dolničarom, vanrednim profesorom i studentom Katedre za snimanje i dizajn zvuka Lukom Cvetkom.
UDRUŽENJE SLOVENACA „LOGARSKA DOLINA“ I INSTITUT „TAMIŠ“ PANČEVO ORGANIZOVALI STRUČNU RADIONICU ZA DECU NIŽEG ŠKOLSKOG UZRASTA
Zanimljivo predavanje o zdravoj ishrani i radionica karamela
U ponedeljak 7. marta u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“u Pančevu održano je zanimljiva stručna radionica za učenike nižeg školskog uzrasta na temu zdrave ishrane, nakon čega je organizovana i zajednička radionica na kojoj su se ručno pravile karamele. Ova radionica koju su u sklopu projekta „4H“ zajednički organizovali renomirani pančevački Institut „Tamiš“, Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“ i škola „Đura Jakšić“ omogućila je osnovcima nova saznanja i iskustva o zdravoj ishrani, inače veoma važne za zaštitu zdravlja i zdrav život. Moderator radionice bila je dr Violeta Mickovski-Stefanović, savetnica u Institutu „Tamiš“, koja je u uvodnom izlaganju istakla važnost zdrave i pravilne ishrane kao i značaj njene primene. Posebnu pažnju za ovu temu pokazali su najmlađi članovi pančevačkog Udruženja Slovenaca kao i osnovci „Đurine“ škole koji su imali veoma zanimljivu i konstruktivnu interakciju sa moderatorom. Nakon predavanja i u praktičnom delu radionice učenici su se upoznali sa tehnologijom pravljenja karamela, koje su sami ručno napravili po ranije pripremljenoj recepturi.
-Ovakvim radionicama, Institut „Tamiš“ i pančevačko Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“, žele da prošire svest o važnosti zdrave ishrane i pravilnoj upotrebi životnih namirnica. Prijatno sam iznenađena i veoma me raduje nivo znanja, a pogotovo interesovanje najmlađih za teme o kojima smo danas razgovarali. Naša interakcija je bila na zavidnom nivou. Sistem zaštite životnih namirnica i načini pravilne ishrane koje zagovara Republika Slovenija je jedan značajan pokazatelj i putokaz koji bi trebalo više da sledimo. Zahvaljujem se pančevačkom Udruženju Slovenaca„Logarska dolina“, Radetu Barjaktareviću direktoru Osnovne škole „Đura Jakšić“ i Gordani Đerfi nastavnici četvrtog razreda razredne nastave na izuzetnoj saradnji koja je rezultovala uspešno realizovanoj radionici u kojoj su učenici stekli nova znanja i iskustva. Nadam da će današnjim predavanjem svoje znanje još više unaprediti i da će ih primenjivati i u budućnosti. Institut „Tamiš“ će sa ovakvom praksom nastaviti i u narednim mesecima rekla je dr Violeta Mickovski-Stefanović.
Saradnja Instituta „Tamiš“ i Udruženja Slovenaca „Logarska dolina“ će se nastaviti tokom aprila i maja za kad su planirane nove stručne radionice namenjene najmlađima u Kovinu i Velikoj Gredi, mestima u kojima pančevačko Udruženje ima svoje podružnice.
KINOAKTIV - EDUKATIVNA FILMSKA RADIONICA
Dragi prijatelji,
društvo Slovenaca Sava iz Beograda poziva vas na KINOAKTIV - edukativnu filmsku radionicu u kojoj su učenje o filmu i realizacija sopstvene ideje podjednako važni. Ukoliko želiš da bolje upoznaš principe montaže i snimanja, dramaturgije i režije dokumentarnog i animiranog filma popunjenu prijavu pošaljite do 8. marta na drustvosava@gmail.com!
Radionice će se održavati od petka do nedelje, dva puta mesečno, počevši od aprila. Nakon serije edukativnih radionica, društvo Slovenaca Sava će organizovati prikazivanje realizovanih filmova na Danima slovenačkog filma, u decembru 2022. u velikoj sali Jugoslovenske kinoteke.
Konkurs je otvoren do 8. marta do ponoći. Formular za prijavu se nalazi OVDE. Učesnici će biti obavešteni najkasnije do 18. marta. Javite nam se ako želite dodatne informacije na drustvosava@gmail.com, ili na telefon 063 1114076.
ISKRENE ČESTITKE!
Slovenska športna ekipa se je iz olimpijskih iger iz Pekinga vrnila s sedmimi kolajnami.
ČESTITAMO!
PRI VSTOPU V SLOVENIJO NE BO VEČ POGOJA PCT
Vlada Republike Slovenije je izdala Odlok o prenehanju veljavnosti Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19. Odlok začne veljati 19. februarja 2022.
Za vstop v Slovenijo tako ni več omejitev zaradi covida-19. To pomeni, da ob vstopu v državo:
ni več potreben pogoj PCT (prebolevnost, cepljenost, testiranje) in
ni več napotitve v karanteno na domu.
S prenehanjem veljavnosti odloka Slovenija od 19. februarja 2022 nima več posebnih pravil vstopa v državo, povezanih s covid-19. Še vedno pa so v veljavi priporočila EU o začasni omejitvi nenujnih potovanj, ki veljajo za prihod v Slovenijo iz tretjih držav in se izvajajo na zunanji schengenski meji. Na podlagi teh priporočil je potovanje iz nenujnih razlogov v EU omogočeno vsem polno cepljenim osebam in vsem osebam, ki prihajajo iz držav ali entitet iz Priloge 1.
AKTIVNOSTI PANČEVAČKOG UDRUŽENJA SLOVENACA “LOGARSKA DOLINA”
Revija slovenačkih filmova u Centru za kulturu Kovin
U kovinskom Centru za kulturu od 31. januara do 2. februara održana je revija filmova koja bila organizovana u sklopu manifestacije “Dani Slovenačkog filma”. U sklopu programa za učenike viših razreda kovinske Osnovne škole “Đura Jakšić” organizovana je bila i venredna projekcija tinejdžerskog filma “Ko je sa mnom? ”, koji je pobrao velike simpatije mlade publike. Ukoliko epidemiološke prilike budu dozvoljavale, na jesen je planirana nova revija filmova na kojoj bi trebalo da budu predstavljeni novi filmove slovenačke kinematografije, gde se očekuje i prisustvo umetnika iz Slovenije.
Filmskom revijom u Pančevu obeležen slovenački kulturni praznik
Pančevačko Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“ priredilo je svojim članovima i sugrađanima zanimljiv kulturni program povodom značajnog slovenačkog kulturnog praznika “Prešernovog dana”. Program je bio zamišljen kao revija nove slovenačke kinematografije koja je bio deo manifestacije “Dani Slovenačkog filma”. U ponedeljak 7. i utorak 8. februara u velikoj sali pančevačkog Kulturnog centra prikazano je nekoliko kratkometražnih i dugometražnih filmova. Pre projekcije uvodnu reč imao je Josip Veber, predsednik Udruženja “Logarska dolina”, koji je prisutnima dao nekoliko informacija o Udruženju, predstojećim aktivnostima povodom desetogodišnjice postojanja i rada, kao i o “Prešernovom danu” i njegovom značaju za Slovence. Zahvaljujući Miodragu Zupancu, našem poznatom filmskog reditelju i selektoru manifestacije “Dani Slovenačkog filma”, Pančevci su i ovog puta imali prilke da vide nekoliko uspešnih slovenačkih filmskih projekcija, a prema njegovim rečima za kraj godine planirana je tradicionalna manifestacija „Dani slovenačkog filma“ na kojoj će biti prikazana nova filmska ostvarenja koja će na leto premijerno biti prikazana na tradicionalnom filmskom festivalu u Portorožu. I pored ograničenja broja prisutnih i epidemiološke situacije, stotinak članova Udruženja i Pančevaca bili su veoma zadovoljni dvodnevnim programom. Oni su svojim prisustvom pokazali da za slovenačku kinematografiju i te kako postoji interesovanje i da bi sledeći put na programu trebalo da bude još filmova. Obeleževanje „Prešernovog dana“ su pored pančevačkog Kulturnog centra pomogli i Nacionalni savet slovenačke nacionalne manjine u Srbiji i Društvo Slovenaca „Sava“ iz Beograda.
Zanimljivim programom u Kovinu obeležen “Prešernov dan”
U foajeu kovinskog Centra za kulturu u četvrtak 10. marta organizovana je proslava „Prešernovog dana“. Program je organizovala kovinska podružnica Udruženja “Logarska dolina”. Program je bio osmišljen kao dečija radionica koja je za cilj imala da promoviše slovenački i srpski folklor, narodne običaje i nošnje. U radionici su učestvovali učenici viših razreda kovinske Osnovne škole “Đura Jakšić”, kao i nekoliko dece predškolskog uzrasta. Program je osmislila profesor srpskog jezika Maša Vuletić, a realizovan je bio u saradnji sa Osnovnom školom „Đura Jakšić“ i kovinskim Centrom za kulturu.
Sledeći program koje organizuje pančevačko Udruženje “Logarska dolina” biće u martu kada je predviđeno tradicionalno okupljanje članova na predavanju o čaju, medu i pčelinjim proizvodima.
VOŠČILO MINISTRICE OB KULTURNEM PRAZNIKU
Lep praznik imamo Slovenci, da lepšega ne bi mogli imeti. Praznik besede. In to ne katerekoli besede, temveč naše, slovenske besede. Slovence nas že stoletja povezujeta in oblikujeta prav slovenski jezik in kultura, kot najpomembnejša gradnika naše identitete in zavesti. Domačo besedo so naši predniki skrbno negovali in prenašali iz roda v rod, večglasna ubrana slovenska pesem je bila že od nekdaj zvesta sopotnica skozi življenje naših dedov in babic; naša kultura zatočišče in opora tudi v najbolj razburljivih in razburkanih časih slovenskega naroda. Slovenski kulturni praznik je zato priložnost za hvaležnost rodovom pred nami za bogato kulturno dediščino, ki so jo ustvarili in nam jo zapustili, obenem pa tudi v opomin, da moramo s svojim jezikom in svojo kulturo ravnati kot z najdragocenejšim darom, da bomo kot narod tudi v prihodnje stali in obstali.
Dragi rojaki doma, v zamejstvu in po svetu,
iskrene čestitke ob slovenskem kulturnem prazniku. Naj bo to res praznik slovenske besede in naše ustvarjalnosti!
Ministrica dr. Helena Jaklitsch
PREDSTAVITEV ŠTUDIJA V SLOVENIJI
Spoštovani kandidati za študij,
vas zanima študij na univerzah v Sloveniji? Vljudno vabljeni na februarsko izvedbo spletnih predstavitev. Predstavitev, ki jo pripravlja ekipa Study in Slovenia, bo v četrtek, 10. februarja, ob 14. uri in je namenjena prav Slovencem v zamejstvu in po svetu.
V okviru predstavitev bodo kandidatom predstavili uporabne informacije glede študija in življenja v Sloveniji ter prednosti statusa študenta. Prav tako bodo udeleženci imeli priložnost, da se prek spleta srečajo s predstavniki Univerze v Ljubljani (UL), Univerze v Mariboru (UM), Univerze na Primorskem (UP) in Univerze v Novi Gorici (UNG), kot tudi študenti iz zamejstva in izseljenstva, ki že imajo pozitivno izkušnjo študija oz. izmenjave v matici. Predstavitev bo potekala v slovenskem jeziku.
Če bi želeli prisluhniti predstavitvi v angleščini, predlagamo, da se virtualno povežete z organizatorji v torek, 15. februarja, ob 14. uri.
Za udeležbo na predstavitvah se je potrebno prijaviti prek spletne prijavnice na spodnji povezavi. Ogled bo možen tudi v neposrednem prenosu v živo prek Facebook profila Study in Slovenia.
Več informacij najdete tukaj ali na slovenci.si.
Prijazno vabljeni!
MINISTRSTVO UVEDLO LOČENE KVOTE ZA VPIS SLOVENCEV BREZ SLOVENSKEGA DRŽAVLJANSTVA NA SLOVENSKE UNIVERZE
Slovensko ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je s spremembo pravilnika o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu uvedlo ločene kvote za vpis Slovencev brez slovenskega državljanstva na slovenske univerze. Za ločene kvote si je prizadevala predvsem ministrica Helena Jaklitsch, ki spremembo pozdravlja.
V preteklosti je pravilnik namreč določal razpis skupne kvote prostih mest tako za Slovence brez slovenskega državljanstva kot za tujce iz držav nečlanic EU, kar pa naj bi zamejcem in izseljencem, ki spadajo v to kategorijo, pogosto oteževalo dostop do študija v Sloveniji.
„Po našem trdnem prepričanju je v nespornem interesu Republike Slovenije, da čim več mladih Slovencev iz slovenskega zamejstva ter sveta študira v Sloveniji. Ti posamezniki ob vrnitvi v svoje zamejsko ali izseljensko okolje pogosto postanejo stebri in ambasadorji slovenstva, nekateri med njimi pa se odločijo tudi za stalno preselitev v Slovenijo, kar je za našo državo, ki se sooča z demografsko krizo, zelo pomembno,“ je poudarila ministrica RS za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch.
Rešitev je, kot navajajo, na sestanku z ministrstvom pred časom podprla tudi rektorska konferenca, ki jo sestavljajo rektorji štirih slovenskih univerz.