Novi patriarh srbske pravoslavne cerkve Njegova svetost patriarh Porfirije je 14. aprila 2021 sprejel na predstavitveni pogovor veleposlanika Damjana Berganta. Patriarh Porfirije do izbora novega metropolita dalje opravlja funkcijo zagrebško - ljubljanskega metropolita. Pogovor s patriarhom, ki odlično pozna tudi Slovenijo, je tekel o sodelovanju med narodi v regiji s skupnim ciljem za mirno, prijateljsko in evropsko prihodnost.
Novi patrijarh srpske pravoslavne crkve, Njegova Svetost patrijarh Porfirije, je 14. aprila 2021. u posetu primio ambasadora Damjana Berganta. Patrijarh Porfirije do izbora novog mitropolita obavlja i dalje vrši funkciju zagrebačko-ljubljanskog mitropolita. U razgovoru s patrijarhom, koji odlično poznaje i Sloveniju, bilo je reči o saradnji među narodima u regionu, sa zajedničkim ciljem za mirnu, prijateljsku i evropsku budućnost.
POLETNI TEČAJI NA CENTRU ZA SLOVENŠČINO KOT DRUGI IN TUJI JEZIK
Spoštovani,
obveščamo vas, da bosta tudi letos Poletna šola slovenščine (od 5. 7. do 24. 7. 2021) in Mladinska poletna šola slovenščine (od 5. 7. do 16. 7. 2021), ki ju vsako leto organiziramo na Centru za slovenščino kot drugi in tuji jezik pri Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, potekali na daljavo s pomočjo spletnega orodja Zoom. Na obe šoli se je mogoče prijaviti do 1. junija 2021.
Udeleženci, ki imajo slovenske korenine, lahko za namen udeležbe na obeh tečajih zaprosijo za štipendijo. Rok za oddajo prošenj za štipendijo je 1. maj 2021. Podrobnejše informacije o poteku obeh šol in merilih za štipendije so dostopne na spletni strani Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik.
Informacije o poletni šoli:
Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik
40. Poletna šola slovenskega jezika 2021 na spletu Spletni tečaj je priložnost za vse, ki se želijo slovenščine naučiti od začetka ali osvežiti in nadgraditi svoje znanje. Prepustite se izvrstnim učiteljicam slovenščine z bogatimi izkušnjami v spletnem poučevanju. 5.–23. 7. 2021 Prijavi se Trajanje (60 ur, 1 ura=45 minut) 5.–23.
Informacije o Mladinski poletni šoli:
Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik
16. Mladinska poletna šola slovenščine na spletu Mladinska poletna šola slovenskega jezika za mladostnike od 11 do 17 let bo tudi letos potekala po spletu. Spletni tečaj je priložnost za vse, ki se želijo slovenščine naučiti od začetka ali osvežiti in nadgraditi svoje znanje. 5. 7.–16. 7. 2021 Prijavi se Trajanje 5. 7.–16. 7. 2021 vsak …
DESETA SEDNICA SAVETA VLADE SRBIJE ZA NACIONALNE MANJINE
U sredu 31. marta 2021.godine u zgradi Vlade Srbije u Beogradu održana je deseta sednica Saveta za nacionalne manjine.
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić predsedavala je sednicom Saveta za nacionalne manjine na kojoj je bilo reči o aktivnostima u oblasti unapređenja položaja nacionalnih manjina u Srbiji i na kojoj je podnet izveštaj o sprovođenju Akcionog plana o nacionalnim manjinama.
Predsednica je istakla da formiranje novog Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog,na čijem čelu je Gordana Čomić,predstavlja snažan signal i pokazuje stav Vlade Srbije o značaju unapređenja prava manjina. Ona je ocenila da je rad Saveta veoma važan, jer omogućava da se kroz koordinaciju i dijalog rešavaju problemi i poboljšava položaj manjina. Predsednica je naglasila da uprkos teškom periodu izazvanom pandemijom COVID 19, sredstva za finansiranje nacionalnih saveta manjina nisu umanjivana što predstavlja još jednu potvrdu da se položaju i pravima manjina pridaje veliki značaj.
Brnabić je ujedno uputila poziv predstavnicima nacionalnih manjina da u svojim sredinama rade na promovisanju vakcinacije kako bismo što pre postigli kolektivni imunitet.
Ministarka Čomić je rekla da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog posvećeno rešavanju svih problema manjina kroz dijalog i jačanje međusobnog poverenja u duhu tolerancije što će doprineti razvoju društva u celini.
Na današnjoj sednici odlučeno je da prioritet u unapređenju položaja nacionalnih manjina ima oblast obrazovanja i kulture. Naglašeno je da Budžetski fond za nacionalne manjine za ovu godinu iznosi 30 miliona dinara, a sredstva će biti uložena u obrazovanje kao prioritetnu oblast u 2021. godini, kao i za finansiranje programa i projekata od značaja za nacionalne manjine.
Sednici su prisustvovali i ministar prosvete,nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić i ministarka pravde Maja Popović.
Ispred Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine sednici je prisustvovao Saša Verbič, predsednik N.S. slovenačke nacionalne manjine.
OBAVEŠTENJE
Društvo Slovenaca u Beogradu - Društvo Sava uspešno je održalo svoju XIX redovnu godišnju Skupštinu
24.3.2021.godine. Uz poštovanje svih zaštitnih mera u skladu sa svim trenutno važećim odlukama
nadležnih institucija u vezi sa sprečavanjem širenja virusa Covid 19, Skupština je održana u velikoj sali
Doma kulture "Studentski grad" na Novom Beogradu. Zbog uvođenja vanrednog stanja u Srbiji 2020.
godine, sednica Skupštine te godine nije bila održana, tako da su bili predstavljeni izveštaji za 2019. i
2020.godinu. Detaljnije informacije biće objavljene u Zapisniku sa sednice u Biltenu Društva Sava.
NOVI POGOJI ZA VSTOP IN IZSTOP IZ SLOVENIJE
Od danes, 29. 3. 2021, do ponedeljka 12. 4. 2021 veljajo novi pogoji za vstop in izstop iz države.
Državljana Republike Slovenije ali tujca z urejenim dovoljenjem za prebivanje v Sloveniji, ki prihaja iz Srbije, se napoti v karanteno za deset (10) dni, ki je ni mogoče predčasno prekiniti.
Oseba v karanteno ne bo napotena, če ob prehodu meje predloži (splošne izjeme):
1. negativni rezultat PCR testa na virus SARS-CoV-2, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa in je opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja,
2. potrdilo o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od 21 dni, vendar ni starejši od šest mesecev, ali potrdilo zdravnika, da je prebolela COVID-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev ali
3. dokazilo o cepljenju zoper COVID-19, s katerim dokazuje, da je od prejema drugega odmerka cepiva proizvajalca Biontech/Pfizer preteklo najmanj sedem dni ali proizvajalca Moderna najmanj 14 dni oziroma od prejema prvega odmerka cepiva proizvajalca AstraZeneca najmanj 21 dni.
Potrdila o testiranju in potrdila zdravnika iz 2. točke se upoštevajo, če so bila izdana v državah članicah Evropske unije oziroma schengenskega območja.
Prepoved potovanj v države na rdečem seznamu
Za osebe s prebivališčem v Republiki Sloveniji so prepovedana potovanja v države na rdečem seznamu, kamor spada tudi Srbija, razen za dve zgoraj opisani splošni izjemi (prebolevniki in cepljeni) in vse posebne izjeme.
Podrobnejše informacije in opredelitev posebnih izjem najdete na spletni strani: http://www.beograd.veleposlanistvo.si/index.php?id=906...
Od danas, 29. 3. 2021, do ponedeljka 12. 4. 2021. važe novi uslovi za ulazak i izlazak iz države.
Državljanin Republike Slovenije ili stranac sa dozvolom za boravak u Sloveniji, koji dolazi iz Srbije, upućuje se u karantin od deset (10) dana, koji nije moguće prevremeno prekinuti.
Lice neće biti upućeno u karantin ukoliko prilikom prelaska granice priloži (opšti izuzeci):
1. Negativan rezultat PCR testa na virus SARS-CoV-2 koji nije stariji od 48 sati od uzimanja brisa i urađen je u državi članici Evropske unije ili šengenskog područja,
2. Potrvdu o pozitivnom rezultatu testa PCR koji je stariji od 21 dni, ali ni stariji od šest meseci, ili potvrdu lekara da je preležao COVID-19 i od početka simptoma nije prošlo višeod šest meseci ili
3. dokaz o vakcinaciji protiv COVID-19 kojim dokazuje da je od primanja druge doze vakcine od proizvođača Biontech/Pfizer prošlo najmanje sedam dana ili proizvođača Moderna najmanje 14 dana, odnosno od primanja prve doze vakcine proizvođača AstraZeneca najmanje 21 dan.
Potvrde o testiranju iz 2. tačke priznaju se ukoliko su izdata u državama članicama Evropske unije, odnosno šengenskog područja.
Zabrana putovanja u države na crvenoj listi
Za lica sa prebivalištem u Republici Sloveniji zabranjena su putovanja v države na crvenoj listi, u šta spada i Srbija, osim za dva gore opisana opšta izuzetka (preležali i vakcinisani) i sve posebne izuzetke.
Detaljnije informacije i određivanje posebnih izuzetaka možete naći na sajtu ambasade:
NACIONALNI SAVET SLOVENAČKE NACIONALNE MANJINE U EMISIJI "GRAĐANIN" NA RTS
VABILO V PIŠECE: „MOJA HIŠA JE TVOJ DOM“
Vabilo Moja hiša je tvoj dom: https://drive.google.com/.../1UHQvrhuGk1VJy0GCtp260O.../view
Vabilo Od Maksa do faksa: https://drive.google.com/.../1kitV0WkvoyiS2NPeyUVoyL.../view
Društvo Pleteršnikova domačija Pišece, Slovenija
(Društvo za varovanje maternega jezika, naravne
in kulturne dediščine „Maks Pleteršnik“ Pišece)
Društvom Slovencem po svetu
V Pišecah, marec 2021
VABILO V PIŠECE: „MOJA HIŠA JE TVOJ DOM“
za skupine do 5 oseb, čas bivanja najmanj 2, največ 7 nočitev
oz. po dogovoru za udeležence iz bolj oddaljenih krajev
DO 31. AVGUSTA IN OD 1. DO 15. OKTOBRA 2021
(ali po dogovoru)
-BREZPLAČNO, PROSIMO PA ZA PROSTOVOLJNI PRISPEVEK-
POTREBNO JE UPOŠTEVATI VSE UREDBE IN UKREPE GLEDE COVIDA 19!
Naše društvo v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob finančni podpori Urada za Slovence po svetu tudi letos organizira bivanje slovenskih skupin oz. družin, ki živite izven domovine. Vabimo vas v Pleteršnikovo zidanico, ki je v osrednjem delu tudi kulturni spomenik.
Pišece so vasica v zaščitenem območju Kozjanskega parka, na poti med Termami Čatež pri Brežicah na jugu in Termami Olimia v Podčetrtku na severu.
V preteklih treh letih so bili udeleženci v glavnem zelo zadovoljni. Bivanje v zidanici je najbolj primerno za ljubitelje narave, miru in tišine. Najbližji wi-fi je v gostilni (500 m od zidanice), pot do zidanice zadnjih 300 m poteka po gozdni poti – malo težje dostopno z avtom, kadar dežuje.
Želimo, da bi bogato kulturno, jezikovno zapuščino Maksa Pleteršnika in našo naravno dediščino lahko doživelo čim več naših rojakov. Tako ohranjamo spomin na dragoceno slovarsko delo Maksa Pleteršnika, ki ¨Dal narodu je svojemu zaklad, odkril bogastvo mu slovenskega jezika,¨ kot piše na njegovem nagrobniku v Pišecah. Poleg spoznavanja dežele in kulture prednikov lahko doživite slovenski jezik v pristnem okolju in ob druženju z domačini.
V zidanici je 5 ležišč (2 pograda in 1 pomožno ležišče), čajna kuhinja z osnovnimi potrebščinami (možno kuhanje obrokov) z jedilnico oz. prostorom za delavnice, wc in kabina za prhanje.
Za prevoz in prehrano poskrbite sami, lahko naročite kosila v šoli.
Vsaka skupina bo dobila ¨domačega prijatelja¨, domačina, prostovoljca, ki bo poskrbel za vašo namestitev, vas seznanil z vsemi dogodki v bližnji okolici in vam bo tudi sicer na voljo, če boste kaj potrebovali.
Po lastni izbiri in možnostnih se boste lahko udeleževali kulturnih in drugih dejavnosti v našem kraju in ali kjer koli drugje v Sloveniji in nekaj vtisov zapisali v dnevnik zidanice.
Ob obisku družin s predšolskimi otroki in šolarji se bodo lahko otroci, učenci (v skladu z uredbami in ukrepi glede COVIDA 19), če bo to možno, udeleževali dejavnosti v vrtcu oz. sodelovali pri pouku v domači šoli, dijaki lahko obiskujejo pouk v gimnaziji ali srednji ekonomski šoli v 15 km oddaljenih Brežicah. Prevozi za dijake so brezplačni, z obstoječimi avtobusnimi linijami šolskih prevozov, s katerimi se vozijo tudi domači šolarji.
Prav zato imajo družine z otroki prednost pri prijavi do 24. junija in od 1. do 15. oktobra.
Prosimo vas tudi, da s sabo prinesete gradivo o delovanju vašega društva (biltene, zgoščneke ...). V delu Pleteršnikove domačije smo začeli ustvarjati zbirko, ki predstavlja utrinke delovanja Slovencev po svetu. Z njo bomo obogatili ponudbo Pleteršnikove spominske hiše in drugih domačih znamenitosti ter tako obiskovalce osveščali o širini in bogastvu slovenskega kulturnega prostora.
Vemo, da Slovenci po svetu delujete na različnih področjih in se ukvarjate z različnimi dejavnostmi, zato vas vabimo, da v času bivanja, če bo možno, brezplačno predstavite svoje delo (v šoli, občinski knjižnici, ob tradicionalnih prireditvah v kraju, občini ...).
Za prijave, usklajevanje terminov bivanja, sprejem in namestitev bo poskrbelo Društvo Pleteršnikova domačija. Vodenje dokumentacije bo potekalo v skladu s predpisano zakonodajo (tudi glede varovanja osebnih podatkov).
Prosti in zasedeni termini bodo objavljeni na FB Maks Pleteršnik (Dogodki - Koledar).
Hvaležni bomo za vsak prostovoljni prispevek, s katerim boste pomagali pri kritju stroškov vzdrževanja Pleteršnikove zidanice in bivanja v njej.
Zbirnik informacij, fotografij, vtisov: https://padlet.com/dompisece/gdkbvnw7dvpec6cd
Vtise iz bivanja v Pišecah lahko preberete v reviji Moja Slovenija, september 2018, na straneh 3 in 4, slovenska različica:
https://issuu.com/moja-slovenija/docs/09-september-2018-moja_slovenija_is
in angleška:
In tudi v Posavskem obzorniku: https://www.posavskiobzornik.si/panorama/pisece-dom-za-slovence-po-svetu-87799
Prilagamo obrazec za prijavo in se veselimo srečanja z vami.
Rut Zlobec, Martin Dušič,
vodja sekcije za stike s Slovenci po svetu predsednik društva
ARHITEKTURA INVENTURA 2018-2020
U velikoj galeriji Cankarjevog doma u Ljubljani postavljena je gostujuća izložba arhitektonskih radova sa područja Vojvodine, koji su bili realizovani u poslednje dve godine. Izložba se realizuje u okviru velike tradicionalne bijenalne izložbe Društva arhitekata Ljubljane (DAL), pod nazivom "Arhitektura inventura 2018-2020" i trajaće od 12.02.2021 do 11.04.2021 (Ljubljana, Slovenija).
Izbor je na poziv društva DAL načinio slovenačko-srpski arhitekta i selektor Andrej Strehovec (UO DaNS) član upravnog odbora Društva arhitekata Novog Sada.
Andrej Strehovec je u vezi sa tim izjavio, da izbor nije bio lak, iako se na području Vojvodine u poslednjim godinama puno gradi, jer samo retke zgrade uspevaju da se izbore sa tržištem, da bi uspostavile kvalitetan arhitektonski izraz. Na izložbi su prikazani veći radovi, koji su u poslednjem periodu obeležili novosadsku arhitektonsku scenu i manji radovi, koji sa zanimljivim i eksperimentalnijim pristupom ili lucidnim arhitektonskim izrazom predstavljaju određen arhitektonski odskok na području Vojvodine (SRB).Arhitektura nosi pečat istorijskih okolnosti, tradicije, inženjerske edukacije, tehnoloških procesa i razvojne arhitektonske misli. Arhitektura je preko fotografija i nacrta predstavljena u galeriji, kako bi ljudi postali pažljiviji prema okolini koja ih svakodnevno okružuje i ima veliki uticaj na kvalitet našeg života. Arhitektura je najviše javna od svih umetnosti. Ona opredeljuje okolinu i prostor te naš život mnogo više nego što smo toga svesni. Važna je i međunarodna razmena i saradnja u smislu praćenja arhitektonskih tokova i očuvanja stručnih veza u regionu.
Na izložbi su izloženi sledeći radovi:
House VU, Novi Sad, Serbia, 2019.
autori: Dijana Adžemović Andjelković, Vladimir Andjelković and Aleksandar Bogojević (a2arhitektura)
saradnici: Strahinja Pakaški, Miloš Radojević, Jelena Bošnjak, Teodora Tasić, Emina Tomić, Minja Mladenović, Isidora Babović
izvodjač: NS INŽENJERING LLC, Novi Sad
foto: Relja Ivanić
Novi dom Radio Televizije Vojvodina, Novi Sad, Srbija, 2020.
autori: Riste Dobrijević, Dragoljub Kujović (CADO Architects)
saradnici: M.Milin Krunić, M.Vlaov Tesić, N.Djaković, Z.C.Florić, V.Florić, J.Zelenović, M.Zorić, M.Djordjević, S.Radosavljević, M.Stojcević, Z.Sandić, S.Vlajković, D.Banjanin, Dragoljub Kujović
naručilac: Javna medijska institucija "Radio - Televizija Vojvodine"
foto: Relja Ivanić
Naučno tehnološki park Univerze u Novom Sadu, Novi Sad, Srbija, 2020.
autori: Radivoje Dinulović, Darko Reba, Dragana Konstantinović, Miljana Zeković (Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu)
saradnici: Dragana Pilipović, Višnja Žugić, Aleksandra Pešterac, Željko Baričić, Aleksandar Kalember, Vladimir Parezanović, Dragana Kocić (Fakultet tehničkih nauka - FTN, Univerzitet u Novom Sadu)
naručilac: Fakultet tehničkih nauka i Vlada autonomne pokrajine Vojvodine, Republika Srbija
foto: Maja Momirov
Omladinska kulturna stanica, Novi Sad, Srbija, 2020.
autori: Tamara Đujić i Marjena Gombar (STUDIO K Novi Sad)
naručilac: Gradska uprava za imovinu i imovinsko - pravne poslove Novi Sad
foto: Relja Ivanić
Stambena i poslovna zgrada F57, Futoška 57, Novi Sad, Serbia, 2019.
autori: Lazar Kuzmanov (Kuzmanov and Partners)
saradnici: Miljan Cvijetić, Marina Pejić
naručilac: Erker inženjering doo, Novi Sad
foto: Relja Ivanić
Kreativni centar PROSTOR, Petrovaradin, Serbia, 2019.
autori: Višnja Žugić, Bojan Stojković, Miljana Zeković, Vladan Perić (Ephemera Collective)
naručilac: Inbox Art Association
foto: Bojan Stojković, Igor Đokić
Bolmanska - višeporodična stambena zgrada, Telep - Novi Sad, 2020.
autori: Dragan Marinčić (Projektni biro M+)
saradnici: Aleksandra Marincić, Ana Gojković
naručilac: G.P.L. INVEST d.o.o.
foto: Dragan Marinčić
DaNS magazin, Novi Sad, 2017-2020 (publikacija izlazi kontinuirano od 1982.)
autori: Slobodan Jović, Maja Momirov, Dragana Konstantinović, Aleksandar Bede, Relja Ivanić, Andrej Strehovec
saradnici: Tamara Stričević, Violeta Tomić
grafički dizajn i prelom: Vladimir Garboš
naručilac: Društvo arhitekata Novog Sada (DaNS)
foto: Relja Ivanić, Vladimir Garboš
INFO DAN UNIVERZITETA U NOVOJ GORICI ZA KANDIDATE IZ SRBIJE
Želiš studirati u Sloveniji? Želiš od studija nešto više?
Saznaj sve o mogućnostima studija na Univerzitetu u Novoj Gorici (UNG)!
- Mogućnost studija bez školarina
- Nema prijemnih ispita
- Individualan pristup i male studijske grupe
- Mogućnost uključivanja u projekte i istraživanja, prakse i saradnja sa budućim poslodavcima , Sve o opštim prednostima studija na UNG i u Sloveniji
- Sve o mogućnostima zapošljavanja, prezentacija Kariernog centra UNG,
- Sve o međunarodnim razmenama
- Iskustva iz prve ruke: razgovaraj sa studentima i studentkinjama UNG iz Srbije!
Online događaj će se izvoditi putem platforme Zoom na srpskom jeziku. Prijavi se za učešće preko linka: https://registration2.ung.si/en/register/1/
Više o Univerzitetu u Novoj Gorici: www.ung.si
Svi online info dani UNG i virtualni štand: http://www.ung.si/en/study/info-day/
U KOVINU ODRŽANA PROSLAVA “PREŠERNOVOG DANA”
U kovinskoj Biblioteci “Vuk Karadžić” u petak 19. februara 2021. godine održana je tradicionalna proslava "Prešernovog dana", najznačajnijeg slovenačkog kulturnog praznika. Program je priređen u čitaonici biblioteke uz primenu svih epidemioloških mera, pred 30 posetilaca, među kojima su bili i predstavnici iz javnog i kulturnog života Kovina.
U ime domaćina prisutnima se obratila Jelena Stojanović, direktorka biblioteke, dok je u ime organizatora goste pozdravio Josip Veber, predsednik Udruženja Slovenaca “Logarska dolina” iz Pančeva i član Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine u Srbiji. Pre početka programa prisutnima je pročitano i pozdravno pismo Irene Herak, savetnice za kulturu i medije pri Ambasadi Republike Slovenije u Beogradu.
Zanimljiv program gostima su priredili učenici Osnovne škole "Ðura Jakšic" iz Kovina koji je osmislila profesor srpskog jezika Maša Vuletić. Oni su govorili o poznatim srpskim i slovenačkim pesnicima, slikarima, muzičarima i sportistima koji su tokom svojih karijera međusobno sarađivali.
U programu su učestvovali i učenici-nekadašnji polaznici kursa slovenačkog jezika koji je u Kovinu vodila dr Milena Spremo. Pored predstave prisutni su imali prilike da uživaju u promotivnim filmovima slovenačke turističke organizacije. Sledeću manifestaciju u Kovinu Udruženje “Logarska dolina” planira na proleće, kada će se organizovati “Dani slovenačkog filma”, a zatim i proslava povodom 30 godina državnosti Republike Slovenije.
O Prešernovom danu
Prešernov dan je slovenački kulturni praznik i državni je praznik u Republici Sloveniji. Neradni je dan i tog dana se u celoj Sloveniji priređuju razni kulturni programi i manifestacije. Slavi se 8. februara na dan smrti velikog slovenačkog književnika i pesnika Franca Prešerna (roden u mestu Vrba, Gorenjska, 3. decembra 1800. godine, umro u Kranju, 8. februara 1849. godine).
Tim povodom se svake godine u Sloveniji organizuje velika proslava na kojoj se dodeljuju Prešernove nagrade i nagrade za vrhunska dostignuća u oblasti kulture i umetnosti na području Slovenije.
Prva manifestacija povodom ovog praznika održana je tokom 1941. godine, a nastavljena je nakon završetka Drugog svetskog rata. Manifestacija i dalje traje, a obeležava se ne samo u Sloveniji, već i u drugim zemljama u svetu gde žive Slovenci i gde postoje Udruženja Slovenaca.
Prešernov dan se prvi put u Pančevu obeležio 2010. godine, a od 2013. godine manifestaciju redovno priređuje Udruženje Slovenaca Južnog Banata “Logarska Dolina” iz Pančeva koje ima podružnicu u Kovinu.
U Kovinu se Prešernov dan redovno obeležava od 2013. godine. Program se priređuje u organizaciji Osnovne škole “Ðura Jakšić”, Udruženja Slovenaca “Logarska dolina”, kovinskog Centra za kulturu i Biblioteke “Vuk Karadžić” uz podršku Opštine Kovin.
UDRUŽENJE SLOVENACA „LOGARSKA DOLINA“ OBELEŽILO PREŠERNOV DAN
Program u čast najznačajnijeg slovenačkog kulturnog praznika
Pančevačko Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“ nastavilo je sa tradicijom obeležavanja najznačajnijeg slovenačkog kulturnog praznika „Prešernovog dana“. Manifestacija je priređena 8. februara u dvorani „Apolo“, a organizatori su bili pančevačko Udruženje Slovenaca, Dom omladine Pančevo i Društvo Slovenaca „Sava“ iz Beograda. Program je bio osmišljen i realizovan kao trodnevna revija slovenačkog filma na kojem su bili prikazivani igrani i dokumentarni filmovi slovenačkih autora. Prve večeri, pre projekcije filma, prisutnima se obratio Ljubomir Radovanović urednik filmskog programa Doma omladine Pančevo koji je izrazio zadovoljlstvo što se u Pančevu ponovo organizuje ovakva revija koja će prethoditi manifestaciji „Dani slovenačkog filma“ zakazanoj za april ove godine. Josip Veber, predsednik Udruženja Slovenaca „Logarska dolina“ prisutnima je ispričao istorijat ovog praznika, kratku biografiju France Prešerna, kao i njegov nemerljiv značaj koji je imao za očuvanje slovenačkog jezika, tradicije i kulture.
Usledilo je i obraćanje našeg poznatog režisera Dragomira Zupanca koji je rekao da ga ovakvi programi veoma raduju i da je već izvršio selekciju savremenih slovenačkih filmova za manifestaciju koja će se u aprilu ove godine organizovati u Beogradu, Pančevu, Novom Sadu, Nišu, Vršcu i još nekim gradovima u Srbiji. Pre same projekcije filma prisutnima se obratio i Saša Verbič, predsednik Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine u Srbiji koji je istakao razloge zašto su ovakvi programi značajni za slovenačku populaciju u Srbiji, naročito u mestima gde žive građani koji imaju slovenačko poreklo. Program je nastavljen prikazivanjem dugometražnog igranog filma „Ne plači Petre“ reditelja Franceta Štiglica. Drugog dana prikazivani su dokumentarni filmovi „Sitari sa Crvenog krsta“ Dragomira Zupanca i „Tipično slovenački-harmonika“ Urške Žnidaršič. Poslednjeg dana prikazivani su filmovi „Stric Geza ide u Zaturce“ Jožeta Glažara i „Kratki rezovi“ grupe slovenačkih autora koju čine Urban Zorko, Mitja Mlakar, Urša Menart, Katarina Resek i Jure Dostal. Treba napomenuti da je interesovanje Pančevaca i članova Udruženja Slovenaca za ovaj program bilo veliko, ali je zbog epidemioloških mera u sali moglo da bude prisutno samo trideset ljudi. Nakon ovoga, u Kovinu, u Gradskoj biblioteci i Kulturnom centru, 19. februara će se takođe organizovati obeležavanje „Prešernovog dana“. Program će kao i dosadašnjih godina izvesti učenici i nastavnici kovinske Osnovne škole „Đura Jakšić“.
INFORMACIJE O ŠTUDIJU V SLOVENIJI
PREŠERNOV DAN
Za Prešernov dan, slovenski kulturni praznik je misli o kulturi podelila Slovenka Antea Arizanović Mutaović, slikarka ki živi in ustvarja v Beogradu.
Za Prešernov dan, slovenački kulturni praznik, razmišljanja o kulturi podelila je Slovenka Antea Arizanović Mutaović, slikarka koja živi i radi u Beogradu.
MINISTRICA GORDANA ČOMIĆ OBISKALA NACIONALNI SVET SLOVENSKE NARODNE MANJŠINE
Nacionalni svet slovenske narodne manjšine je imel to čast, da je prvi nacionalni svet, katerega je obiskala Gordana Čomić, novoizvoljena ministrica za človekove in manjšinske pravice ter družbeni dialog.
Obisk je bil organiziran 29.1.2021 v prostorih Nacionalnega sveta slovenske narodne manjšine na Terazijah 3 v Beogradu. V delegaciji Ministrstva so bile: gospa Gordana Čomić – ministrica na Ministrstvu za človekove in manjšinske pravice ter družbeni dialog; gospa Olena Papuga – državna sekretarka; gospa Ivana Antić – namestnica ministra ter gospa Aleksandra Rašković – vodja kabineta ministra.
V imenu gostitelja, Nacionalnega sveta slovenske narodne manjšine, je goste pozdravil Saša Verbič, predsednik Nacionalnega sveta in je predstavil prisotne člane: prof. dr. Majo Đukanović – podpredsednico Nacionalnega sveta ter predsednico Odbora za izobraževanje, Dragomirja Zupanca – predsednika Odbora za kulturo, Sašo Radića – predsednika Izvršnega Odbora NS, Dina Dolničarja- predsednika Odbora za informiranje ter Ivano Mandić – generalno sekretarko NS.
Saša Verbič je v svojem nagovoru predstavil slovensko skupnost v Srbiji in cilje NS v sedanjem mandatu. Spomnil je na konstruktiven doprinos pripadnikov slovenske skupnosti k razvoju Srbije, kot dela srbske družbe. Govoril je o projektu „Znameniti Slovenci v Beogradu“, ki je sedaj dostopen tudi na portalu „Slokult.info“ kot virtualna galerija. Omenil je tudi prizadevanja za ohranjanje občutka nacionalne pripadnosti pri potomcih slovenskih izseljencev in za ohranjanje jezika in kulture.
V zvezi s tem je omenil tudi naslednji popis prebivalstva v Srbiji in je poudaril pomen svobodnega izpovedovanja o poreklu. Poudarjena je potreba po večji vidnosti slovenske skupnosti v javnih glasilih, predvsem pa na javnem servisu RTS, vse v zvezi s popisom.
Prof. dr. Maja Đukanović je govorila o izobraževanju in je omenila, da v društvih Slovencev v Srbiji slovenščino poučujejo učiteljice, ki jih je napotilo Ministrstvo za šolstvo Republike Slovenije. Pouk slovenskega jezika na osnovnih šolah v Srbiji kot izbirnega predmeta poteka od leta 2017. Na Univerzi v Beogradu se slovenski jezik poučuje na lektoratu za slovenistiko, ki je obenem največji lektorat za slovenistiko na svetu. Prof. dr. Maja Đukanović je predstavila tudi znanstveni časopis „Slovenika“, katerega založnika sta Nacionalni svet slovenske narodne manjšine in Univerza v Beogradu.
O informiranju v slovenski skupnosti je govoril Dino Dolničar – docent na Fakulteti dramskih umetnosti. On je poudaril vlogo Interneta, predvsem v tem obdobju pandemije virusa Covid 19. Na portalu „Slokult.info“ je ustanovljen Radio Podkast z aktualnimi informacijami, ki zanimajo člane naše skupnosti ter druge prebivalce Srbije, ki se zanimajo za potovanje v Slovenijo.
Predsednik Odbora za kulturo, Dragomir Zupanc, je govoril o Reviji sodobnega slovenskega filma („Dani slovenačkog filma“), katero skupaj organizirata Društvo Slovencev Sava in Nacionalni svet slovenske narodne manjšine. Omenil je tudi produkcijo dokumentarnih filmov naše slovenske skupnosti.
Saša Radić – predsednik Izvršnega odbora NS je govoril o prestavljanju Razpisa NS za sofinanciranje projektov in programov v letu 2020 zaradi pandemije virusa Covid 19. Predstavil je tudi svoje izkušnje v zvezi s popisom prebivalstva.
Ministrica Čomić je v svoji predstavitvi povedala, da bo vloga Ministrstva omogočiti navzočnost manjšin v javnem servisu RTS, predvsem v obdobju pred popisom prebivalstva. Poudarila je pomen rezultatov popisa za izvajanje nadaljnje politike do nacionalnih manjšin.
Predsednik NS, gospod Saša Verbič je prosil gospo Čomić, da z namenom svobodnega izkazovanja državljanov na popisu 2021 posname sporočilo za javni servis RTS, s katerim bi povabila vse državljane, naj svobodno izkažejo svoje poreklo. NS je ponudil tehnično in strokovno pomoč v realizaciji. Predlog je ministrica z zadovoljstvom sprejela.
Saša Verbič,
predsednik NS slovenske narodne manjšine
POSETA MINISTARKE GORDANE ČOMIĆ NACIONALNOM SAVETU SLOVENAČKE NACIONALNE MANJINE
Nacionalnom savetu slovenačke nacionalne manjine je pripala čast da bude prvi nacionalni savet koji će posetiti Gordana Čomić, novoizabrana ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Poseta je realizovana 29.1.2021. godine u prostorijama Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine na Terazijama 3 u Beogradu. Delegaciju Ministarstva su činili: gđa Gordana Čomić – ministarka u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog; gđa Olena Papuga – državna sekretarka; gđa Ivana Antić – pomoćnica ministra i gđa Aleksandra Rašković – šefica kabineta ministra.
Ispred domaćina, Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine, goste je pozdravio Saša Verbič, predsednik Nacionalnog saveta i zatim predstavio prisutne članove Nacionalnog saveta: Prof Dr Maju Đukanović – potpredsednicu Nacionalnog saveta i predsednicu Odbora za obrazovanje, Dragomira Zupanca – predsednika Odbora za kulturu, Sašu Radića – predsednika Izvršnog Odbora NS, Dina Dolničara- predsednika Odbora za informisanje i Ivanu Mandić – generalnog sekretara NS.
Saša Verbič je u svom izlaganju predstavio slovenačku zajednicu u Srbiji i ciljeve NS u tekućem mandatu. On je podsetio na konstruktivni doprinos pripadnika slovenačke zajednice razvoju Srbije kao dela srpskog društva. Govorio je o projektu „Znameniti Slovenci u Beogradu“, koji je sada dostupan i na portalu „Slokult.info“, kao virtualna galerija. Takođe je pomenuo napore na očuvanju osećaja narodne pripadnosti kod potomaka slovenačkih iseljenika, na očuvanju jezika i kulture.
S tim u vezi pomenuo je i predstojeći popis stanovništva u Srbiji i istakao važnost slobodnog izjašnjavanja o poreklu. Istaknuta je potreba veće vidljivosti slovenačke zajednice u javnim glasilima i posebno na javnom servisu RTS, a sve u vezi sa popisom.
Prof. dr Maja Đukanović je govorila o obrazovanju i pomenula da se u društvima Slovenaca u Srbiji uči slovenački jezik uz pomoć nastavnika koje je uputilo Ministarstvo školstva Slovenije. Nastava slovenačkog jezika u osnovnim školama u Srbiji, kao izbornog predmeta, teče od 2017. godine. Na Beogradskom Univerzitetu slovenački jezik se izučava na lektoratu za slovenački jezik koji je ujedno i najveći na svetu. Prof. dr Maja Đukanović je govorila i o naučnom časopisu „Slovenika“ koji zajednički izdaju Nacionalni savet slovenačke nacionalne manjine i Univerzitet u Beogradu.
O informisanju u slovenačkoj zajednici govorio je Dino Dolničar – docent na Fakultetu dramskih umetnosti. On je istakao ulogu Interneta, posebno u ovom vremenu pandemije virusa Covid 19. Na portalu „Slokult.info“ otvoren je i Podkast sa aktuelnim informacijama koje interesuju članove naše zajednice, a i druge građane Srbije, koji su zainteresovani za putovanja u Sloveniju.
Predsednik Odbora za kulturu Dragomir Zupanc je govorio o Reviji savremenog slovenačkog filma („Dani slovenačkog filma“), koji organizuju zajednički Društvo Slovenaca Sava i Nacionalni savet slovenačke NM. Takođe je pomenuo produkciju dokumentarnih filmova, koju ima naša zajednica.
Saša Radić – predsednik Izvršnog odbora NS je govorio o odlaganju Konkursa NS za sufinansiranje projekata i programa u 2020.godini zbog pandemije virusa Covid 19. Takođe je izneo svoja iskustva u vezi popisa stanovništva.
Ministarka Čomić je u svom izlaganju rekla da će uloga MLJMPDD biti to da omogući prisustvo manjina javnom servisu RTS, posebno u periodu pred popis stanovništva. Istakla je značaj rezultata popisa za sprovođenje dalje politike prema nacionalnim manjinama.
Predsednik NS, gospodin Saša Verbič, je zamolio gđu Čomić da u cilju slobodnog izjašnjavanja građana na popisu 2021.godine snimi poruku za javni servis RTS kojim bi pozvala sve građane da se slobodno izjasne o svom poreklu. NS je ponudio tehničku pomoć u realizaciji. Ovaj predlog je prihvaćen sa zadovoljstvom od strane ministarke Čomić.
Saša Verbič, predsednik NS slovenačke nacionalne manjine
POBUDA ZA BOLJŠI STATUS REGIJ Z MANJŠINAMI V EU
Državljanska pobuda "Evropska kohezijska politika za enakost regij in trajnost regionalnih kultur«, naslovljena na Evropsko komisijo, izraža zahtevo, da Evropska unija s posebno pozornostjo obravnava regije, ki jih odlikujejo nacionalne, etnične, kulturne, verske in jezikovne značilnosti, saj so te pogosto manj razvite in območja izseljevanja, kar zelo vpliva na tam živeče manjšine. Če bo pobuda uspešna, bodo tudi regije kjer v sosednjih državah živijo slovenske narodne skupnosti, lahko deležne dodatnih sredstev EU.
Za uspeh pobude mora do 7. novembra podpisati vsaj en milijon evropskih državljanov. Določeno število podpisov mora biti doseženo tudi v vsaj sedmih državah EU. Državljani Slovenije bi morali prispevati vsaj šest tisoč zbranih podpisov. Tega cilja še nismo dosegli.
Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu moralno podpira pobudo, zato vse, ki delite cilj, da bi bile evropske regije z manjšinami bolje obravnavane, prosimo, da izrazite svoje podporo in izpolnite obrazec na spodnji povezavi. Pobudo lahko posredujete tudi svojim družinskim članom, prijateljem in sodelavcem.
ROK ZA PODPORO POBUDI PODALJŠAN NA 7. FEBRUAR 2021.
SPLETNE PREDSTAVITVE ŠTUDIJA NA UNIVERZI V LJUBLJANI
Spletne predstavitve študija na Univerzi v Ljubljani:
12. 2. 2021 Celodnevni spletni informativni dnevi na članicah Univerze v Ljubljani: www.uni-lj.si/studij/clanice in www.uni-lj.si/study/members
12. 2. 2021 ob 12.00 uri spletni informativni dan za zamejske Slovence in tujce za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v slovenskem jeziku: www.facebook.com/events/1187625791694349
16. in 17. 2. 2021 spletne predstavitve študija na Univerziteti v Ljubljani v angleškem jeziku: www.facebook.com/events/3608568089193020
Več informacij najdete na: www.uni-lj.si/study/news/info-day-slo-eng
Online prezentacije studija na Univerzitetu u Ljubljani:
12. 2. 2021. Celodnevni onlajn informativni dani na članicah Univerziteta u Ljubljani: www.uni-lj.si/studij/clanice i www.uni-lj.si/study/members
12. 2. 2021. u 12 časova onlajn informativni dan za Slovence koji žive u inostranstvu i strance za upis na dodiplomske i enovite master studije na slovenačkom jeziku: www.facebook.com/events/1187625791694349
16. i 17. 2. 2021 online prezentacije studija na Univerzitetu u Ljubljani na engleskom jeziku: www.facebook.com/events/3608568089193020
Više informacija možete pronaći na: www.uni-lj.si/study/news/info-day-slo-engOnline
UDRUŽENJE SLOVENACA „LOGARSKA DOLINA“ IZ PANČEVA PODELILO PAKETIĆE NAJMLAĐIM ČLANOVIMA
Sveti Nikola ispunio obećanje na radost dece
Pančevačko Udruženje Slovenaca „Logarska dolina“ je u subotu 26. decembra organizovalo podelu paketića svojim najmlađim članovima, a povodom božićnih i novogodišnjih praznika. Prigodne darove veselim mališanima podelio je Sveti Nikola koji je za ovu priliku zajedno sa svojim pomoćnicima „doputovao specijalnim vozom“. Pre podele paketića održan je kratak program koji se zbog epidemiološke situacije odvijao na otvorenom, ispred vagona u kom je sedište pančevačkog Udruženja Slovenaca. Sveti Nikola je deci obrazložio zašto je „kasnio“ pune dve nedelje i obećao im je da će se naredne godine potruditi da dođe na vreme i ponovo donese poklone dobroj deci. Prvobitno je bilo zamišljeno da se deci podele paketići uz prigodan program u crkvi Svetog Karla Boromejskog ali se zbog složene epidemiološke situacije od toga odustalo. Ovim programom završene su aktivnosti pančevačkog Udruženja Slovenaca za ovu godinu.
Sledi kratka pauza zbog novogodišnjih praznika, a već sredinom januara kreću nove aktivnosti među kojima je i nastavak kursa slovenačkog jezika za decu i odrasle koji vodi dr Milena Spremo. Ujedno, tokom januara će početi i pripreme za obeležavanje „Prešernovog dana“ koji će se kao i dosadašnjih godina organizovati februaru u Pančevu i Kovinu.
VOŠČILO ČLANOV VELEPOSLANIŠTVA REPUBLIKE SLOVENIJE V SRBIJI OB PRIHAJAJOČIH PRAZNIKIH
PRAZNIČNO VOŠČILO MINISTRICE DR. HELENE JAKLITSCH
Dragi naši Slovenci v zamejstvu,
dragi rojaki, ki živite po vsem svetu,
spoštovani vsi državljani naše domovine,
leto, ki se poslavlja, je bilo resnično posebno leto. Leto, ki nas je učilo potrpežljivosti, solidarnosti in obzirnosti do sočloveka. To je bilo tudi leto, ki nas je zopet spomnilo, kako pomembni so za nas naši najbližji.
Želim vam blagoslovljene božične praznike, z iskrenim upanjem, da jih boste lahko preživeli s tistimi, ki jih imate najraje;
v prihajajočem letu, ko bomo ponosno in samozavestno praznovali tudi 30. letnico naše samostojne države Slovenije, pa seveda obilo zdravja vam in vsem vašim domačim ter pristnega veselja, zaradi katerih so tudi izzivi in preizkušnje, ki jih prinaša življenje, lažji.
Predvsem pa naj leto 2021 uresniči vsa vaša pričakovanja, hrepenenja in želje, ki jih je morda s seboj nosilo že letošnje leto.
Vse dobro in srečno!
OBISK VELEPOSLANIKA REPUBLIKE SLOVENIJE GOSPODA DAMJANA BERGANTA V PROSTORIH DRUŠTVA SAVA IN NACIONALNEGA SVETA
V sredo, 18.11.2020, je v prostorih Nacionalnega sveta slovenske narodne manjšine v Srbiji
ter Društva Slovencev v Beogradu, Društva Sava potekal prvi uradni obisk Veleposlanika
Republike Slovenije v Republiki Srbiji, gospoda Damjana Berganta. Na Terazijah so se z
gospodom Veleposlanikom srečali predsednik Nacionalnega sveta ter Društva Sava Saša
Verbič, predsednik Odbora za informiranje pri Nacionalnem svetu Slovencev Dino Dolničar,
dosedanja generalna sekretarka Nacionalnega sveta dr Tanja Tomazin in novoimenovana
generalna sekretarka Nacionalnega sveta Ivana Mandić.
Poleg predstavljanja pomembnih projektov ter aktualnih smernic delovanja slovenske
manjšine v letu 2020 in prihodnosti je bila ob tej priložnosti ena izmed pomembnih tem bila
ustanovitev slovenskega kulturnega centra v Beogradu. Ob koncu sestanka pa je gospod
veleposlanik dal intervju za oddajo Slokult podkasta, ki bo na spletni strani Slokult.info
objavljen naslednji teden, zatem pa tudi v naslednji številki Biltena Društva Sava.